שבתאישבתאי המיתולוגי הוא סטורן הרומאי, וקודמו קרונוס היווני, ייצג את כל הנושא של מסגרת, סדר, משמעת בתוך הזמן. קרונוס המיתולוגי היה בנו של אוראנוס שאותו הדיח משלטונו על העולם (וסירס אותו על הדרך), ומאחר והוא פחד שאחד מבניו ידיח גם אותו בתורו היה נוהג לבלוע את ילדיו בעת הולדתם. רק כאשר נולד זאוס, נתנה לו אשתו לבלוע אבן במקום התינוק וכך זאוס גדל במסתור עד שבגר וגרם לקרונוס להקיא את כל האלים והאלות שהוא בלע במרוצת השנים. במרד שהתחולל אחר כך זאוס שלח את קרונוס אל התהום וקיבל את השליטה על השמיים, כשהוא נותן לנפטון (פוסיידון) את השליטה בים ולפלוטו (האדס) את השליטה בשאול.

באסטרולוגיה ההלניסטית והמודרנית אנחנו עדיין מתייחסים לשבתאי כשליט המבנים הישנים והמסורתיים, כסבא הזקן, המורה החמור, זה שאחראי על הזמן. עדיין ישנם רבים שמרגישים ששבתאי אוכל אותם והם מנסים לגעת בזאוס הפנימי כדי שישחרר אותם מהסמכות השבתאית הנוקשה, חסרת הרחמים והתובענית.

משבתאי אפשר לברוח, אפשר לא למלא אחרי מצוותיו, אחרי המסגרתיות הנוקשה וההתאמה למוסכמות החברתיות של התקופה בה חיים. התשלום על הבריחה משבתאי הוא תשלום של חיים שתלויים באופן קבוע על הקצה, חוסר יציבות חיצוני וחוסר שקט פנימי, חוסר אחריות וחוסר בטחון.

מי שלא בורח משבתאי, אלא מאפשר לזמן ולנסיון לתת את אותותיהם בו זוכה ליציבות, התאמה למסגרות, שקט פנימי ותחושת בטחון. כאן אנחנו עלולים לקבל את הקיצוניות השנייה שבה יש את המבוגר האחראי, אבל הוא  מריר, אדיש, חסר רחמים, ציני, נוקשה ביורוקרט במחשבתו ובהתנהלותו, והוא הפך לדמות המיתית שאוכלת את ילדיה (חונקת את היצירתיות).

התפיסה המקובלת של שבתאי כאדון הקארמה מדברת על תשלום על חטאי עבר, על עונשים על מה שנעשה, בזמן שאולי אפשר לבחון את שבתאי בדרך אחרת, האדון שאחראי על הקארמה שמייצרים כרגע, המבנה שמכינים לעצמנו להמשך החיים האלה ותחילת החיים הבאים. ברגע שנותנים יד לשבתאי מקבלים את המבנים שמהם אפשר להתרחב ולקפוץ לתוך האפשרויות הגלומות באוראנוס ובנפטון ועדיין להצליח לחבר את שני אלו אל החיים היום יומיים, לבסיס של מסגרת שבתאית.

את שבתאי אנחנו מכירים בעיקר במעברים שלו, שמעבירים את כולנו תהליכי התבגרות. לשבתאי יש מחזור של 28 שנים מסביב לגלגל המזלות וכולכם יכולים לראות איך התהליכים האלו מקבילים לתהליכי התבגרות בחיים:

מעברי שבתאי

בגיל 7 – שבתאי בריבוע לעצמו, הצורך להתאים למסגרת לימודית.

בגיל 14 – שבתאי במולות לעצמו: צורך למצוא זהות אישית בתוך המערכת החברתית שהופכת להיות מרכז העולם.

בגיל 21 – שבתאי בריבוע לעצמו, הצורך לצאת אל החיים בתור מבוגר, לקחת החלטות, עבודה, אחריות..

בגיל 28-30 – חזרת שבתאי, ההתבגרות האמיתית.

חזרת שבתאי מסמלת עבור רבים את הרגע בחיים בו הם יודעים שהם הופכים למבוגרים: יש החלטה לגבי מקצוע, התקלות ראשונה אמיתית בבעיות כלכליות, רבים מתחתנים, אחרים יולדים ילדים והופכים להורים. אלו שהתחתנו בגיל צעיר יותר מתגרשים בשלב הזה, או עוברים משבר. משהו במבט משתנה, בתחושה של נסיון חיים, וזו הפעם הראשונה שרבים מרגישים את המגבלות השבתאיות באופן חזק ביותר: המחסור בכסף, מחסור ביציבות, בית, או זהות ברורה.

ישנם אחרים שנראה היה שאין להם כיוון בחיים וחזרת שבתאי פתאום הפכה אותם למשהו אחר, הם "תופסים את עצמם בידיים" ומקימים לעצמם בסיס איתן ממנו הם יכולים לקחת חלק בחיים.

סטורןהתחושה שלו בזמן שהוא "פעיל" היא תחושה של צמצום, של התכווצות וישנו צורך מיידי ואמיתי לעשות משהו שדורש הרבה מאוד מאמץ: לעבור דירה, ללדת, להתחתן, להתגרש, לקבל עבודה חדשה, לשלם את החובות שצברנו וכו'. תמיד יש משהו ביורוקרטי חיצוני שחייבים לטפל בו ורצוי מאוד לא לדחות אותו.

המעברים הבאים של שבתאי ממשיכים בערך אותו הדבר עם משברים שחוזרים על עצמם כל 7 שנים שדורשים מתן מענה לדרישות החברה בה אנו חיים. בתקופת המעבר השני של שבתאי בולט הרבה ותר השבתאי האישי והמיקום שלו בבית מסוים במפת הלידה המסמל את המקום בו אנחנו חייבים להשקיע יותר, לא לקחת שום קיצורי דרכים, לעבוד קשה, לפתח מודעות ואיכשהו לא להפוך למרירים וסגורים על הדרך.

 

גיל 36-37: שבתאי בריבוע לעצמו, משבר אישי שקשור לבית בו שבתאי נמצא.

גיל 43-44: שבתאי במולות לעצמו, ביחד עם המולות של אוראנוס לעצמו: משבר גיל העמידה

גיל 51-52: שבתאי בריבוע לעצמו, יחד עם חזרת כירון: משבר שדורש התפתחות רוחנית שקשורה לבית של שבתאי במפת הלידה.

חזרת שבתאי השנייה בגילאים 58 עד 60 מאפשרת הזדמנות נוספת לרבים "לעשות שולם" עם עצמם, עם הקארמה שהם צברו בחיים האלה, ולטפל בנושאים השבתאיים שהוזנחו עד עכשיו. רבים אחרים שהיו מאוד "שבתאיים" באופיים עד עכשיו ועשו הכל "לפי הספר" צברו לעצמם מעמד, מוניטין, בית וכו', פתאום עכשיו משתחררים ומתחילים ליהנות מהחיים.

אז מיהו השבתאי הלידתי שלכם ואיפה תצטרכו לעבוד קשה יותר מאחרים, לקבל פחות תמורה לאורך שנים ואז פתאום לגלות שיש לכם משהו מאוד שווה בידיים שנוצר לאט לאט והפך לבסיס איתן לכם ולמי שמסביבכם?

שבתאי בבתים:

שבתאי בבית 1:

שבתאי בבית 1 דורש מכם לפתח בטחון עצמי. כילדים כולם מפתחים לעצמם זהות או מסכה שמאחוריה הם מסתתרים וברוב המקרים של שבתאי בבית 1 זוהי התדמית של "הילד הטוב", ה"ילד המבוגר האחראי" חביב המבוגרים, זה שמסתיר את מי שהוא באמת מאחורי המסכה.

הבריחה של שבתאי ב-1 היא לכיוון בית 7 ואז מקבלים אנשים שהם שפוטים של בני הזוג שלהם, אין להם דעה משל עצמם והם מרגישים חסרי בטחון. אפשר לראות זאת על ידי מה שקורה בגיל 14 בערך עם המולות השבתאית הראשונה הם מקבלים טעימה ראשונה מבית 7, המפגש של אני והאחר והם מטביעים את עצמם בתוך מישהו או מישהי אחרים, מאמצים לעצמם את הרעיונות שלהם ומוותרים על הזהות הפרטית שלהם.

או להפך, בגיל 14 הם יכולים להגזים את בית 1 והופכים לאדם מאוד שבתאי עם דעות מאוד נוקשות על עצמם ועל אחרים, אי הקשבה וקבלת אחרים, מסכה של "אנשים עובדים" והמרירות מתחילה להצטבר.

ככל שמתבגרים מקבלים הזדמנויות לפתח את הבטחון שבית 1 מציע, את זה עושים על ידי הסכמה לקבל תפקידי ניהול והובלה של אחרים, זה נשמע פשוט, אבל לשבתאי בבית 1 זו התמודדות לא פשוטה וישנו צורך אמיתי בקבלת אחריות לא רק על עצמם אלא גם על אחרים (עדיף במסגרת של עבודה), כדי לבסס לעצמם את הבטחון השבתאי, שבמקרה הזה הוא בטחון עצמי.

הדרך הנכונה לקבלת שבתאי ב-1 היא כמובן לאזן בינו לבין בית 7. אדם עם בטחון עצמי פוגש בנות זוג עם בטחון עצמי משל עצמן. האיזון מבית 7 מגיע עם יכולת לשתף פעולה עם אחרים, הקשבה ויצירת הרמוניה זוגית, כשכל זה מבסס עוד יותר את הביטחון העצמי הבסיסי.

 

שבתאי בבית 2:

שבתאי בבית 2 שולח אתכם להתמודדות עם נושאים כלכליים, קשיים כלכליים, ועבודות קשות מפרכות. אתם חייבים לפתח יכולת להשיג בטחון כלכלי, לשמור עליו ולחיות איתו בשלום. כבר כילדים יש הרגשה שבחיים האלה חייבים לעבוד קשה כדי להגיע למשהו, ושחייבים לעבוד בכל עבודה ולא להתלונן.

אלו שמנסים לברוח משבתאי בבית 2 עושים זאת לכיוון בית 8 ומסתבכים עם כספים ששייכים לאחרים, הלוואות ענק לחלום להתעשרות מהירה, עיסוקים שאולי הם פחות או יותר חוקיים, אבל הם לא מוסריים. אלו שמגזימים את שבתאי בבית 2 עובדים בעבודת שחורות שלא מרוויחים בהן טוב (כל אחד יחסית לעשירון שבו הוא חי), מתלוננים בלי סוף, אבל לא עושים שום צעד אמיתי לקדם את עצמם. אנשים שמתקמצנים על כל שקל וכל היום רק עוסקים בכמה אין להם.

ככל שמתבגרים מקבלים הזדמנויות לשפר את מצבם הכלכלי לאט, אבל בטוח. האיזון מבית 8 נותן להם עומק רגשי, ראייה פסיכולוגית לגבי המניעים שלהם והיכולת להתחבר למקור של כוח התחדשות פנימית. הם מקבלים את המפתח לבית 2 שהוא עבודה בקצב שמתאים לחיים הטבעיים (ההפך מהמרוץ המטורף נגד השעון שבו חיים במאה הזו), עבודה רציפה שיש בה התקדמות, עלייה בשכר ומאחר והם לא בזבזנים, מצטבר לו לאט לאט בטחון כלכלי.

 

שבתאי בבית 3:

שבתאי בבית 3 שולח אתכם להתמודדות עם נושאים הקשורים לתקשורת, לדיבור, להתמצאות בסביבה ולהסתדר עם האחים והאחיות. אתם צריכים לפתח בטחון ביכולות האינטלקטואליות שלכם, לפתח יכולת תקשורתית טובה וגם ללמוד לחיות בשלום עם אחד האחים או האחיות.

אלו שמנסים לברוח משבתאי בבית 3 עושים זאת לכיוון בית 9 ומדברים בצורה מוגזמת, חושבים שהם יודעים יותר טוב מכולם בזמן שזה לא המצב, ולא מוכנים ללמוד לימודים פורמליים אלא רק לאסוף קצת מפה וקצת משם בלי להעמיק בכלום. אלו שמגזימים עם שבתאי בבית 3 מדברים תמיד בשקט, דיבור נכון בלי סלנג ונשמעים קצת רובוטיים, ובכלל לא מדברים הרבה.

ככל שמתבגרים לומדים איך ללמוד. מוכנים לעבור הכשרה ארוכה, ללמוד להשתחרר בדיבור ולהפוך לטובים מאוד בתחום תקשורתי כל שהוא. רבים מוצאים את עצמם בגיל מבוגר יותר בעבודות שקשורות לתקשורת גם אם הם עדיין לא מדברים. חלק מהגרים לפחות לתקופה ולומדים שפה חדשה, מנהגים חדשים ותמיד נשארים עם המבטא שמסגיר אותם. הבטחון האינטלקטואלי מגיע עם התמקדות בנושא מסויים ולימוד מעמיק שלו הוכחות בשטח שיש להם דברי טעם להגיד ושהם מעניינים.

שבתאי בבית 4:

שבתאי בבית 4 דורש מכם לפתח בטחון רגשי. כבר כילדים נתקלתם בחוסר אפשרות לבטא את הרגשות האמיתיים שלכם ומאז אתם בחיפוש מתמיד אחרי בטחון רגשי, אחרי בית חם. גדלתם בבית שהיתה אווירה קרירה ואתם למדתם להתאים את עצמכם לאווירה הזו של רעש רגשי קבוע, וחוסר בטחון, אפילו פחד מלאבד את עצמכם בתוך אוקיאנוס הרגש.

הבריחה של שבתאי ב-4 היא לכיוון בית 10 ואז מקבלים אנשים שבורחים מהבית אל העבודה, משתמשים בשפה ביורוקרטית גם כשהם בבית והופכים לקרייריסטים קרירים שלא מסוגלים להתמודד עם רגשות של עצמם או של אחרים.  ההגזמה של שבתאי היא באלו שלא יוצאים מהבית, רגישים בצורה קיצונית, קשורים לילדים או להורים שלהם על חשבון פיתוח בגרות אמיתית.

.

ככל שמתבגרים מקבלים הזדמנויות לפתח את הביטחון הרגשי שבית 4 מציע, את זה עושים על ידי התמודדות עם רגשות והמעבר לביטחון רגשי, כזה שמאפשר להם לאזן את בית 4 עם 10 ולשלב את הבית ע, בגרות ויכולת לפעול בסביבה הרחבה, זהות מקצועית שנרכשה ושיכולה להיות קשורה בקשר ישיר או עקיף לנושאים של הבנת הרגש ועבודה עימו.

במקום להיות מנוהלים על ידי כל חרדה חולפת, דאגות, או מסורת לוחצת, במקום להישאר מאחורי קירות, הם מפתחים בטחון רגשי אמיתי לעצמם, למשפחתם ולסביבה בה הם נמצאים.

שבתאי בבית 5:

שבתאי בבית 5 דורש מכם לפתח בטחון יצירתי. כילדים רציתם לבטא את עצמכם בצורה אומנותית, קיבלתם מחיאות כפיים, אבל כשחלף גיל ההתבגרות הבנתם שאתם חייבים לעבוד קשה כדי לפתח את היצירתיות שלכם ושהיא לא תגיע אליכם בקלות. הנושא הנוסף איתו אתם מתמודדים הוא נושא של סמכות. קשה לכם לקבל סמכות מצד אחד ומהצד השני קשה לכם להשתחרר ולפעול בעצמכם כראות עיניכם.

הבריחה של שבתאי ב-5 היא לכיוון בית 11 ואז בורחים אל החברים וטובעים בתוכם.. מה שהם חושבים חשוב יותר, מה שהסביבה אומרת נחשב יותר, נסחפים אחרי הדעות והרעיונות של אחרים. ההגזמה של בית 5 היא התכנסות בתוך העצמי ותחושה של נעלות על אחרים, שהם מתחת לרמה שלכם, מכאן מתקבלים אנשים מאוד בודדים.

ככל שמתבגרים מקבלים הזדמנויות לפתח את הביטחון היצירתי שבית 5 מציע, את זה עושים על ידי עבודה קשה, מתאמנים על מה שצריך להתאמן עד שיוצא טוב, לומדים לא לסווג אנשים לפי רמות, לומדים לפתח סמכות פנימית שממנה אפשר להתנהל מול שאר הסמכויות בחיים.

במקום לחכות כל הזמן לאישור סביבתי ולמחיאות כפיים, לומדים לעשות את מה שעושים בשביל הכיף. במקום לדאוג מה חושבים עליכם, מתמקדים בלהרגיש טוב עם עצמכם כמו שאתם.

שבתאי בבית 6:

שבתאי בבית 6 דורש מכם לפתח בטחון פיזי. למה הכוונה? הכוונה היא לביטחון בגוף שלכם, בטחון בסביבה שלכם, והבחנה בין מה שאפשר לשלוט עליו לבין מה שלא. כבר כילדים הייתם אלה שאפשר היה לסמוך עליכם יותר, וכבר כילדים דאגתם, סידרתם וטיפלתם לכל המשפחה, כבר כילדים הייתם רגישים יותר למזונות או פעילויות ונוטים לחלות יותר, ככל שאתם מתבגרים אתם בסכנה להפוך לביקורתיים מדי כלפי כל אלו שלא מטפלים בעצמם כמו שצריך.

הבריחה של שבתאי ב-6 היא לכיוון בית 12 ואז בורחים אל כאוס, בלגן, חוסר סדר, חוסר משמעת, הזנחה אישית ופיתוח אמונה ששום דבר לא תלוי בכם אז למה בכלל לנסות. ההגזמה של בית 6 מייצרת חולי שליטה, היפוכונדרים, ביקורתיים, שמודדים את החיים עם השעון.

ככל שמתבגרים מקבלים הזדמנויות לפתח את הביטחון הפיזי שבית 6 מציע, הרבה פעמים על ידי משטר של תזונה נכונה, משטר של אימון גופני קבוע וכך לומדים להבין את הגוף של עצמכם ואיך לטפל בו. אתם עדיין משתגעים מכל האחרים שמרשים לעצמם להרוס את הגוף שלהם. הבטחון בסביבה שלכם מגיע מלמידה של הבחנה בין מה שאתם יכולים לשפר ומה לא, ויכולת מיקוד במה שכן.

במקום לדאוג כל הזמן שמשהו ישתבש, אתם לומדים לדעת שאתם יכולים לסמוך על עצמכם לתת מענה להכל. את הביקורת אתם מתמירים לאט לאט פשוט על ידי ההבנה שזה לא עוזר ושזה סתם בזבוז אנרגיה.

שבתאי בבית 7:

שבתאי בבית 7 דורש מכם לפתח בטחון בזוגיות. מערכות יחסים טובות ונישואים טובים הם משאת נפשם של כולם, ועם שבתאי ב-7 זה חייב לרדת מרמת השאיפה לרמת המעשה והחוויה. כבר כילדים הייתם רגישים מאוד לצרכי האחר, ריצוי האחר או מאבקי שליטה עם חברים וחברות קרובים ומשם מצאתם את עצמכם עוסקים בקושי של מערכות יחסים.

הבריחה של שבתאי ב-7 היא לכיוון בית 1 ואז בורחים אל הלבד. שליטה מוחלטת על הזמן שלכם, על סביבת המגורים שלכם, ובעיקר הבריחה מלהתחשב באחרים. הקיצוניות של הביטוי הזה הוא אנשים בודדים מאוד שחושדים באחרים שבאים לנצל אותם. ההגזמה של שבתאי ב-7 היא אנשים שנעלמים לתוך הזוגיות שלהם ומוחקים את עצמם, את האישיות שלהם והופכים לתלויים לחלוטין בבני או בנות הזוג שלהם.

עם שבתאי ב-7 הזוגיות מגיעה או מוקדם מאוד או מאוחר מאוד, מערכות יחסים הם אף פעם לא קלילות, הן תמיד קשות ומרגישות כמו עבודה. יכולים להיות פערי גילאים בזוגיות שמובילים לשליטה של הצד הבוגר יותר, יכולים להיות פערי מעמדות שמובילים לאותו המקום, יכולים להיות נישואי שידוך, והחשוב מכל הוא שדווקא עם שבתאי האפשרות לעבוד ולייצר לאורך שנים מערכות היחסים יציבות, מזינות, אחראיות ותומכות בכל הנוגעים בדבר היא הגבוהה ביותר.

עם שבתאי ב-7 לומדים שמידת הכבוד הניתנת היא מידת הכבוד המתקבלת, שמאבקי שליטה מחלישים את הזוגיות, ושתמיכה שקטה ואיתנה מחזקים אותה, לומדים את כל מה שמסביב לאהבה: שיתוף, הקשבה, כבוד הדדי ומכאן האהבה יכולה להראות את עצמה בדרך אמיתית הרבה יותר מהרומנטיקה הסכרינית של הסרטים.

 

שבתאי בבית 8:

שבתאי בבית 8 דורש מכם לפתח בטחון בכוחות שמעבר להבנתכם או לשליטתכם. שבתאי בבית 8 קשה להבנה כמו כל שבתאי בבית של מים, והופך להיות אישי מאוד, הופך אנשים לחולי שליטה על עצמם. הם בוחרים בקפידה רבה את המעטים שהם מרשים להם להתקרב אליהם ולגעת בהם, ולפעמים אף אחד לא באמת נוגע בהם.

שבתאי ב-8 מתבטא קודם כל במערכות יחסים: מקבלים אנשים שחווים הרבה מאוד מערכות יחסים מיניות שבהן המפגש הוא לצורכי מין בלבד, ישנם אחרים שנמצאים בהתנזרות קבועה ממערכות יחסים מיניות ואחרות. ישנם כאלו שמתעניינים מאוד בפסיכולוגיה, מיסטיקה ושאר החלונות אל עולמות רגשיים ששולטים בחיים מתוך רצון לקבל יותר שליטה על הגורל של עצמם, ישנם רבים שמוצאים את עצמם במערכות יחסים פסיכולוגיות הרסניות. רבים גם מגלים שהם מנהלים מאבקים ארוכים ומרים על כסף, ירושות, או השקעות, כאשר הם מרגישים שהם נגררים לתוך אלו.

הבריחה של שבתאי ב-8 היא לכיוון בית 2 ואז הופכים לקמצנים מאוד, רכושניים עוד יותר, נאחזים במה ששייך להם והכחשה מוחלטת של עולם הרגש, וחוסר קרבה לאנשים אחרים. הגזמה של שבתאי ב-8 יכולה להיות ניצול של אחרים על בסיס מיני, יכולה להיות סוג של מכשף (בעיני עצמו) שסוחף אחרים להשקעות כאלו ואחרות והתנסויות מיסטיות, אובססיה לשליטה.

עם שבתאי ב-8 אפשר ללמוד אינטימיות אמיתית מהי. איך היא קשורה לרגש עמוק שמוכן להיחשף בפני האדם עצמו ובפני מי שקרוב אליו, עם אינטימיות אמיתית אפשר לחיות בנוח יותר בכל עולמות המיסטיקה והרגש ולעזור לאחרים בצורה אינטימית, ומאחורי דלתיים סגורות, להשתחרר מטראומות עמוקות שקשורות למין ולכסף.

 

שבתאי בבית 9:

שבתאי בבית 9 דורש מכם לפתח בטחון ביכולת האינטלקטואלית שלכם ומסע לתוך אמונה. כבר כילדים ברגע שהתחילו לדבר על נושאים מופשטים הלכתם קצת לאיבוד, הרגשתם שאתם חייבים להתמודד עם לימודים גבוהים, אבל העדפתם שלא. רציתם להאמין בדת, בפיות או בכוח עליון מיטיב ושוב ושוב מצאתם את עצמכם מאמינים באל של שכר ועונש, הגבלות על מי כן יכול ומי לא יכול.

הבריחה של שבתאי ב-9 היא לכיוון בית 3 וכאן מקבלים אנשים שטחיים שלא מוכנים להאמין בשום דבר שאין לו הוכחה או מחקר מאחוריו, מסרבים לזוז מהדעות המוצקות של התקשורת המקומית, הדת בה הם חיים והפרופגנדה הסביבתית. ההגזמה של שבתאי ב-9 היא לחיות חיים כמו של תלמיד ישיבה או סטודנט נצחי באוניברסיטה שתקוע בתוך הספרים שלו ולא מוכן לראות את המציאות כפי שהיא, או להתאים את מה שכתוב בספרים למה שבפועל קורה בחיים.

שבתאי ב-9 מבקש יציאה מהחוקים לתוך חוקים פתוחים יותר: היציאה יכולה להיות על ידי יציאה לחיים בחוץ לארץ ששם מגלים אמונות אחרות וחוקים אחרים, יכולה להיות על ידי אכזבה קשה מאמונה, דת, רב או מורה נערץ ומשם יציאה לאמונה חדשה.

האיזון שבין שבתאי ב-9 לשבתאי ב-3 הוא הנכונות ללמוד לימודים גבוהים ולהתאמץ בשבילם, להסכים להקשיב גם לרב וגם לעיתון, שילוב של אמונה גבוהה עם פעילות יום יומית, והפיכה למורה בעצמם.

עם שבתאי ב-9 מבינים כוחה של אמונה מהו. ברגע ששבתאי ב-9 מפסיקים להרגיש נחותים אינטלקטואלית, או לא ראויים לחסדי האל בגלל שהם לא שווים מאיזושהי סיבה, ברגע שהם נוגעים באמונה טהורה של שיתוף פעולה עם הכוח העליון בדרך האישית שלהם, הם משנים את החיים שלהם ושל אלו שמסביבתם.

 

שבתאי בבית 10:

זהו השבתאי הקרוב יותר לעצמו (שבתאי כשליט גדי הוא שליט בית 10) והוא מאוד מזכיר את העיקרון הבסיסי שמרכיב את החברה הפטריארכאלית: כבוד למבוגר, עליה בסולם הדרגות תוך כדי צבירת נסיון, הרצון שאנשים יעריכו אתכם ויגידו עליכם דברים טובים, שיסמכו עליכם ויבואו לבקש מכם עצה, שיהיה לכם שם טוב, ושהמשפחה שלכם תחשב למכובדת. בקיצור שבתאי בבית 10 מדגיש מאוד את נושא הכבוד, והשאפתנות.

שבתאי ב-10 מתבטא בחוץ: במקומות העבודה, במילוי תפקידים קהילתיים, באירוח, בשאיפה להיות יותר: תפקיד בעבודה טוב יותר, ניהול של יותר משאבים, מכובדות גדולה יותר, בית גדול יותר, משפחה נחשבת יותר, ילדים שווים יותר. הרצון העיקרי של שבתאי ב-10 הוא ליותר, אבל לא סתם יותר: היותר הזה שמביא עימו כבוד וכיבודים.

הבריחה של שבתאי ב-10 היא לכיוון בית 4 ואז לא יוצאים מהבית, נתלים בתירוץ של גידול ילדים או טיפול בהורים חולים ומתחמקים מכל המאבקים, המשמעת והאתגרים של קריירה. לא מתבגרים באמת, לא לוקחים אחריות. הגזמה של שבתאי ב-10 אלו הם הביורוקרטים הנוקשים שמתעללים בכל מי שהם יכולים במסווה של התפקיד שלהם, רודפים אחרי התפקיד הבא, מנהלים מאבקים קשים מרים וארוכים נגד קולגות, שוכחים את הבית והמשפחה שלהם כשהם בעבודה, ומסוגלים לתמוך ברצח על רקע כבוד המשפחה.

האיזון של שבתאי ב-10 מבית 4 מגיע בדיוק על אותו האיזון השבתאי הקלאסי: בדרך למטרה הופכים בקלות להיות בעלי לב אבן, ביורוקרטים, רודפי כבוד ושוכחים חמלה מהי. בית 4 עם הקשר שלו לאלו שזקוקים לתמיכה נותן איזון שמשאיר את בעלי השבתאי ב-10 עם לב רחב, כאלו שאצלם האמצעים לא מקדשים את המטרה, אלא להפך, האמצעים הם המטרה.

עם שבתאי ב-10 הופכים להיות מנהלים מוכשרים ביותר שיודעים ללכד אנשים למטרה אחת, בלי לשבור אותם על הדרך. את הכבוד מקבלים כי אחרים סומכים עליהם ומאמינים בהם וכי אורח החיים שלהם מעורר הערכה. מתקדמים בתפקידים ועדיין זוכרים את החלשים, מנהלים מאבקים בצורה שמכבדת את שני הצדדים ולא מחלישה את הארגון.

שבתאי בבית 11:

שבתאי בבית 11 דורש מכם לפתח בטחון בעשיית הדבר הנכון, והרבה פעמים הדבר הנכון לעשות נקבע על פי הזמן והנסיבות. מה שנכון לילד בן 5 לא נכון למבוגר בן 40, מה שמתאים לקיץ, לא מתאים בחורף. מכאן שהרבה פעמים אנשים עם שבתאי ב-11 מרגישים קצת מחוץ לזמן שכל האחרים נמצאים בו. שבתאי ב-11 דורש גם פיתוח אגו פרופורציונלי שמתאים למקום ולזמן, ומכאן שאנשים עם שבתאי ב-11 מתמודדים עם תחושה של יותר מדי או פחות מדי אגו.

הבריחה של שבתאי ב-11 היא לכיוון בית 5 והגזמה שלו להפיכתם לאנשים עם תסביך עליונות, מזלזלים באחרים, מסרבים ליצור קשר ישיר ושווה עם אחרים והופכים לבודדים מאוד. ההגזמה של שבתאי ב-11 הם אנשים שהופכים להיות העובדים הסוציאליים של כולם, תמיד, גם על חשבון עצמם.

שבתאי ב-11 מלמד שאחד התפקידים החשובים ביותר של האישיות או האגו היא פשוט בהתאמתה לתקפה ולמקום בה היא נמצאת כדי לתת את השירות שהנשמה מבקשת לתת.  שבתאי ב-11 גם מוסיף מימד של חשיבה על מהו הדבר שנכון לכולם עכשיו, כדי שכולם יגיעו לעתיד טוב יותר.

שבתאי ב-11 מאוזן מסוגל להיות המנהל המוביל שעושה לא למען עצמו, אלא למען הכלל, זה שרואה את כל העוולות החברתיות ובמקום להתייאש, קם ועושה משהו נכון במקום אחד

עם שבתאי ב-11 יש משהו שהוא מעבר לתחושת שליחות, יש הכרח לשליחות, והמשברים סביב עוולות העולם הזה, אכזבות מחברים לדרך שמגלים את פרצופם האמיתי, אכזבות מאנשים שלא רוצים לעזור לעצמם ולא מרימים את היד המושטת, ממשיכות להיות ויחד איתן גם המשך בעשיית הדבר הנכון.

 

שבתאי בבית 12:

שבתאי בבית 12 דורש מכם לפתח בטחון במקום שבו אין ולא יהיה בטחון. בבית 12 כל החוקים מתמוססים וכבר כילדים הם נחשפים למציאות קשה שיש בה התמכרויות, אנשים שמבטיחים ולא מקיימים, אנשים שמרוכזים כל כך בעצמם עד לרמה של הזנחה של ילדיהם, הורים חולים בגוף או ברוח, או הורים שמאמינים קצת יותר מדי בכוח עליון ולא עושים כלום בעצמם.  שבתאי בבית 12 גם קשה להבנה כמו כל שבתאי בבית של מים, רק שכאן הוא כאילו לא אישי. הם יודעים בברור שאין להם שליטה על החיים שלהם, לא השליטה שכל האחרים מחפשים והשאלה היא בעיקר מהי התגובה שלהם.

התגובה של בריחה לבית 6 מכניסה אותם לשגרה נוקשה ביותר: זה יכול להיות אלו שהם עצמם הפכו להיות החולים והמאושפזים בבית חולים וחיים את חיי האשפוז, זה יכול להיות אלו שפרשו למנזר או לדרך רוחנית שיש בה טקסים לכל דקה של היום, זה יכול להיות שגרה של עבודה קשה בשירות אחרים באותו בית חולים ממקודם. הופך להיות לפחד אובססיבי מיציאה מהקווים, מהשעון, טיקים עצבניים ומכאן הפרעה אמיתית לחיים משותפים עם אחרים. אלו שמגזימים את בית 12 לא עושים כלום לשיפור המצב שלהם, הם מרחפים מעל העולם, טוענים שהכל גורלי ואין להם מילה ולכן ממשיכים לחיות בסביבה לא מתפקדת.

שבתאי ב-12 יכול לכוון אנשים אל הביטחון הרוחני הגבוה ביותר, אל אהבה ללא תנאי כמרכיב הבסיסי של מערכת השמש שלנו, אל קבלה ללא שפיטה של אחרים ומכאן היכולת הנפלאה שלהם לעזור ולנחם, יכול גם לכוון אותם כן ליצור לעצמם מסגרות מתפקדות, גם אם הן זמניות ולא בטוחות במובן הרגיל של המילה.

בשבתאי ב-12 לומדים איך להמשיך ולהיות פעילים, איך להמשיך ולקחת חלק בחברה גם אם פגעי הגורל תעתעו בהם, גם עם פגעי הגורל תעתעו באחרים. יודעים מראש שאין טעם בדברי ביקורת או שפיטה, שאלו לא באמת עוזרים, ומה שעוזר יותר הוא כתף להישען עליה לבינתיים. בבית 12 אפשר לחיות בכמה עולמות במקביל בלי שאלו יתנגשו.

 

שבתאי במזלות:

הדרך המובנת יותר לעסוק בשבתאי במזלות היא על ידי התבוננות בדורות שבתאיים ובנושאים המעסיקים אותם בבגרותם:

שבתאי בטלה:

ילידי 1938-1940, 1967-1969, 1996-1998. אלו אנשים שעוסקים במה שנקרא "העצמה אישית", לא פוחדים מאתגרים אלא מוכנים להתנסות בהם, מנסים לגשר בין מה שעבד בעבר לבין שיטות חדשות לחיים שמתפתחות בזמנם. עוסקים הרבה במערכות יחסים, אבל יותר מהפן של מה מערכת היחסים נותנת לי מאשר מה אני נותן למערכת היחסים. המשברים שלהם סובבים סביב מלחמות במערכות יחסים.

שבתאי בשור:

ילידי 1940-1942, 1969-1972, 1998-1999. אנשים אלו עסוקים בהישרדות, בצבירה של בטחון ונכסים חומריים על חשבון כל דבר אחר. לא אוהבים שינויים ומעדיפים להיצמד למה שהם מכירים ויודעים. המשברים שלהם סובבים סביב קמצנות מוגזמת או בזבזנות מוגזמת ובכל מקרה סביב נושאים כלכליים.

שבתאי במזלותשבתאי בתאומים:

ילידי 1942-1944, 1972-1974, 2001-2003. אנשים שעוסקים הרבה בתקשורת, בללמוד להבין מהו כוחה של מילה. רבים מהם גם מתמודדים עם הגירה או צורך ללמוד גם לתוך גיל מבוגר. המשברים שלהם מגיעים כאשר הם אומרים את הדברים הלא נכונים או הדברים הנכונים בצורה הלא נכונה ומשלמים על זה מחיר יקר. התמודדות עם מעברים משאירה אותם צעירים ולומדים ומחושלים.

שבתאי בסרטן:

ילידי 1944 – 1946, 1973-1976, 2003-2005. אנשים שקשורים למסורת שלהם, לאומיים עד לאומנים. מתמודדים עם קארמה משפחתית ולאומית, עם הצורך לבסס לעצמם בית, ועם נושאים הקשורים לרגש, הכוונה היא ליכולת להכיל רגש, לבטא רגש בלי שזה יתפרץ בהפתעה, להתבגר ולטפל בכל אלו שזקוקים לטיפול. המשברים סובבים סביב בית ומשפחה.

שבתאי באריה:

ילידי 1946-1949, 1976-1978, 2005-2007. אנשים שמתמודדים עם הצורך להיות יצירתיים בדרך שתכבד את עצמם ואחרים, התמודדות עם נושאי אגו (יותר מדי או פחות מדי), התמודדות עם הרצון להתקדם, להתבגר, להפוך להורים אחראיים, למרות שהם מעוניינים להמשיך לבלות ולחגוג. המשברים סובבים סביב ההבנה שהם לא כאלה חשובים אלא רק חלק מהעולם.

שבתאי בבתולה:

ילידי 1949-1951, 1977-1980, 2008-2010. התמודדות עם נושאי בריאות, שמירה על תזונה נכונה וגוף בריא מעניין אותם מאוד, כמו גם אקולוגיה. צורך בללמוד לתקן ולשפר את מה שיש להם. המשברים הם סביב ההבנה שאולי הם בורג במערכת, אבל לכל בורג יש תפקיד חשוב והמערכת לא תעבוד בלעדיו.

שבתאי במאזניים:

1951-1953, 1980-1983, 2010-2012. התמודדות עם מערכות יחסים. איך לעשות אותן שיוויוניות יותר, איך לחוקק חוקים שיתאימו להן יותר, התמודדות אישית גם עם נושאים שקשורים ביופי. המשברים הם סביב מערכות יחסים בעיקר.

שבתאי בעקרב:

1953-1956, 1982-1985, 2012-2014. התמודדות עם משברים רגשיים עמוקים, תחושות נטישה, הבנה פסיכולוגית של מניעים, איך להפסיק להימשך לכל מה שגורם להרס עצמי וסביבתי ולוותר על שליטה באנשים אחרים ובחומר. המשברים הם סביב נושאים שקשורים לנטישה.

שבתאי בקשת:

1956-1959, 1985-1988, 2015-2017. התמודדות עם נושאים שקשורים לאמונה, דת, חוקי היקום ואיך מלמדים אותם, תקשורת המונים, וחיים בתוך עולם גלובלי. ישנם משברים באמונה, ולמידה בדרך הכואבת את הנושא של קבלת השונה.

שבתאי בגדי:

1959-1962, 1988-1991, 2018-2020. התמודדות עם נושאים שקשורים לעבודה, לשימוש נכון בכוח, לניהול נכון של אחרים וקודם כל של עצמם. המשברים הם סביב מרדפי כוח שעולים ביוקר, או תשלום על מעשים שהם לא מוסריים גם אם כולם עושים אותם.

שבתאי בדלי:

1962-1964, 1991-1994, 2020-2023. התמודדות עם נושאים של תיקון חברתי, רפורמות, התעניינות בפוליטיקה והצורך בהתנדבות או עבודה למען הכלל. המשברים הם סביב הבטחות שלא מקויימות, אכזבות מחברים לדרך שפורשים או עוברים צד.

שבתאי בדגים:

1964-1967, 1993-1996, 2023-2025. התמודדות עם כל הנושאים שאף אחד אחר לא מתמודד איתם: בריאות הנפש, הדאגה או הטיפול לכל אלו שהם בשולי החברה, היכולת לסלוח פשוט כי אין ברירה אחרת. המשברים הם מסביב לייאוש מהמצב של העולם הזה ותחושת חוסר אונים לשנות או להשפיע.

 

 

 

15 תגובות

 1. היי מעין,

  האם שילוב בית עם מזל נותן פרשנות שונה מאשר בית לחוד ומזל לחוד? מה אומר שילוב שבתאי בגדי בבית 8?

  אמרת גם "ברגע שנותנים יד לשבתאי מקבלים את המבנים שמהם אפשר להתרחב ולקפוץ לתוך האפשרויות הגלומות באוראנוס ובנפטון ועדיין להצליח לחבר את שני אלו אל החיים היום יומיים, לבסיס של מסגרת שבתאית" –
  למה הכוונה? אורנוס ונפטון אצלי יושבים עם שבתאי בבית 8 בגדי (כולם בצמידות אחד עם השני, אורנוס – שבתאי+ נפטון – אורנוס+נפטון – שבתאי)

  1. לכל מי מכם שנולד בתחילת שנות התשעים עם הצמידות של אוראנוס ונפטון בגדי (ופלוטו בעקרב): כשנולדתם האסטרולוגים אמרו שהתפקיד שלכם יהיה לבנות מחדש את מוסדות השלטון שיתאימו לעידן הדלי. עד לפני שנה אף אחד לא הבין אותנו, עכשיו כבר כולם מבינים למה צריך לבנות מחדש את כל הביורוקרטיה (גדי) באשר היא. אתם תתחילו לעשות את זה כששבתאי יגיע לגדי בעוד שנתיים….
   זה באופן כללי לגבי הדור שלך, ולכל אחד מכם יש את המקום הפרטי והאישי שלכם שבו אתם בונים מחדש. במקרה שלך זה בית 8 שיכול ללכת לכיוון של לבנות את הפסיכולוגיה מחדש, או לשנות את מה שנחשב למותר ואסור בנושאי מיסטיקה, או בנקאות (כספי אחרים) ועוד אפשרויות שקשורות לבית 8. ויש כמובן עוד נושאים אישיים שמאחר והם נושאי בית 8 עדיף לשמור אותם פרטיים.
   מסגרת שבתאית היא זו שמחברת את כולם למסגרות שאולי הן מגבילות ונראות לנו מיושנות, אבל הן הכרחיות ליצירת ציביליזציה למיליארדים. נפטון ואוראנוס חסרי סבלנות לכל מגבלה, ודווקא המגבלות (שבתאי) הן אלו שמייצרות את התרבות שבה ציביליזציה יכולה להתפתח.

 2. הי מעין. אני ילידת 90 עם שבתאי בגדי בבית 4. מתי אמורה להתרחש אצלי חזרת שבתאי ואיך פחות או יותר תבוא לידי ביטוי בחיי?
  אודה לך על התייחסותך על כך

  1. בשנת 1990 שבתאי טייל במעלות 15-25 של מזל גדי. חזרת שבתאי שלך תהיה בשנה הבאה 2019.
   חזרת שבתאי הופכת אנשים לבוגרים. "מפילה" עליהם אחריות של גדולים, והרבה אנשים עושים צעדים מאוד משמעותיים כמו להתחתן, ללדת, לעבור לבית חדש, להתחיל עסק, להפסיק לעבוד במלצרות ולהתחיל עבודה מסודרת, מי שלא למד עד עכשיו מבין שזה חשוב ועושה את זה. הרעיון הוא התמודדות עם דרישות שההחיים דורשים מכל מי שהתבגר. כדי לדעת השפעה אישית ספציפית את מוזמנת לייעוץ אישי.

 3. תודה מעין. הוא ב25 מעלות אצלי. אז החזרה כנראה תהיה לקראת סיומו בגדי? כשהוא יצא מגדי בפועל עדיין תמשך השפעתו אצלי כשנתיים וחצי?

  1. את תרגישי אותו ממש רק בשנה הבאה, למשך שנה בערך, אלא אם יש לך עוד פלנטות בתחילת גדי ואז את כבר מרגישה אותו עכשיו.

 4. מעיין שלום אני חייבת לומר שאני לגמרי נלחצתי.. מההדבר הזה שנראה כמו חדק אצלי ויישב אצלי בבית 4 בגדי (שנפטון ואורנוס יושבים ב21 ו22 מעלות לי שם)
  והפיל הזה החדק במעלות 157! אף פעם לא ראיתי רותט במפה שלי וגם יושב שם פלוטו בסימון ירוק ב22 מעלות גם (לא הבנתי בדיוק מהז שהם יושבים שם מבחוץ…) מה קורה לי?

  1. לכל מי שנולד בשנים 1992-4 יש את הצמידות של אוראנוס ונפטון בדלי.
   מה שקורה לך זה שאת קוראת מידע חלקי ומאבדת כל פרופורציה ונלחצת ומגיעה למסקנות לא נכונות.
   לפני שנלחצים כדאי לראות המון המון מפות ולהבין שאין שום דבר באף מפה שהוא עד כדי כך יוצר מגדר הרגיל.

 5. הי מעיין. במפת הלידה אצלי שבתאי בטלה בבית 4. בעקבות המאמר המאלף שכתבת על שבתאי, ההבנה הנכונה של מיקום זה לשבתאי, היא שהדרך שלי לעסוק בפיתוח אישי והתמודדות עם אתגרים תהיה ע"י השגה של ביטחון רגשי? שאלה נוספת שלי היא האם לאנשים עם שבתאי בבית 4 במפת הלידה שלהם תהיה נטייה לרגישות יתר, על פני אלו שאצלהם שבתאי נמצא בבית אחר במפת הלידה? תודה מראש כמובן.

  1. עקרונית שבתאי ב-4 אכן רגיש קצת יותר. אבל, צריך פלנטות אישיות במזלות מים כדי שזה יהפוך להיות חלק משמעותי מהחיים.
   הדרך להשגת הבטחון הרגשי של שבתאי ב-4 היא ארוכה עם עליות ומורדות ולכן כדאי לא להזניח את הצד החיצוני – לטפל בבית, בילדים, לוודא שההורים בסדר וכו'.

 6. Ok. תודה על ההסבר. איך מפרשים נכון את השילוב בין מיקומו של שבתאי במזל טלה יחד עם מיקומו בבית 4 במפת הלידה.

  1. הפרשנות חייבת לכלול את כל המפה, מה קורה עם מרס שליט הטלה? האם יש עוד כוכבים בסרטן (מחזקים את בית 4). האם יש יסוד מוביל או יסוד חסר? השלב הזה של הפרשנות כבר מוסיף עוד ועוד משתנים משאר המפה שנותנים את ההצעות להתבטאות הספציפית של שבתאי במזל אש בתוך בית של מים. בגדול טלה מדבר על משהו חדש בית 4 על קארמה משפחתית, אז הכיוון הוא התחלה חדשה בתוך המשפחה ובגלל שזה שבתאי אז אי אפשר להתחמק מזה וזה לא קורה בקלות ובעצמו.

 7. וואו…. אני חושד שיש לך 'רוח הקודש'. "….. אז הכיוון הוא התחלה חדשה בתוך המשפחה ובגלל שזה שבתאי אז אי אפשר להתחמק מזה וזה לא קורה בקלות". אני אתמול עזבתי את הבית שלי, החלטתי לנתק סופית קשר עם רובה של המשפחה הגרעינית שלי……

 8. בנוגע למה ששאלת, אכן יש במפת הלידה שלי כוכב אישי בסרטן, והוא כוכב נוגה. ייתכן שגם הירח במזל מים, בעקרב, אבל אני עדיין מנסה למצוא את מפת הלידה המדויקת שלי. מאדים נמצא במזל בתולה, בבית 9, כאשר שליט המפה שלי (מזל האופק שלי הוא קשת) הוא צדק, שממוקם בבית 2 בדלי. בגדול היסודות הדומיננטיים ביותר במפת הלידה שלי הם אוויר, שמש וכוכב חמה בתאומים, ואש, אופק וייתכן שגם ירח בקשת. (כמו כן נקודת הוורטקס ממוקמת באריה). אדמה ומים כאמור קצת פחות נוכחים במפה. למעשה, במים יש רק את נוגה בסרטן (וייתכן שגם הירח), ובאדמה רק את מאדים בבתולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.