שבתאי בדלי

הצמידות של שבתאי ויופיטר נחשבה בעיני הקדמונים ל"צמידות הגדולה" ותמיד סימלה מעבר מתקופה היסטורית אחת לזו שאחריה. המפגשים של שתי הפלנטות קורים במחזוריות גדולה יותר של כ-1000 שבהן יש סדר לצמידויות הללו: כ-12-13 מפגשים ביסוד האש (240 שנים בערך), אח"כ ביסוד האדמה וממשיך לאוויר ולמים.

הצמידות של דצמבר 2020 היא הראשונה במיליניה הזו ביסוד האוויר ובעיני מייצגת את ההתחלה האמיתית של עידן הדלי.

דלי הוא מזל אוויר ומזל יציב. דגש על הדלי הוא דגש על החלק המנטלי שלנו. שבתאי בדלי יכול להביא איתו רעיונות חדשים, ופיתוחים טכנולוגיים אדירים, ואפילו ראייה שונה של המציאות. במזל דלי ישנם את אלו שמקדישים את חייהם לטובת הכלל, מתוך הבנה שהדרך הכי טובה לעזור לעצמי היא לעזור לסביבה שלי. המעבר הזה יכול לייצר גל של עזרה הדדית והתארגנויות חדשות של אנשים שרוצים לעשות טוב לכולם. באותה מידה דגש חזק מדי רק על החלק המנטלי, או התעקשות על החלק של הדלי שמקדש את האינדיבידואל יכול להוביל לניתוק מהרגש, יכול לגרום לרבים להרגיש יותר בודדים בתוך המחשבות שלהם, על כל המשמעויות הנלוות לזה. במקרים קיצוניים יכולה להתפתח אגו שחושב שהוא נעלה על אחרים וכדי לא לפגוש את המציאות שבה מגלים שאנחנו בעצם כמו כולם, מעדיפים להתנתק ולהתבודד. ברוב המקרים, הדלי רק עוזר לכולנו להבין שאנחנו לא חיים לבד ושיש השלכות למילים ולמעשים שלנו גם בהווה וגם בעתיד.

צמידות יופיטר שבתאי

קשה לי לתת תחזית ל-240 שנים, אבל אני יכולה לנסות ולתת כיוון למה צפוי לנו בשנתיים הקרובות, עם שבתאי במזל דלי, והדרך הכי קלה לעשות את זה היא להסביר מה לא יהיה. מה לקחנו כמובן מאליו בעידן הדגים וכבר לא ילקח ככזה בעידן הדלי.

שיוויון – עוד מימי עידן השור ובמיוחד מימי עידן הטלה התפתחה מערכת חברתית בכל העולם בה הגבר הוא השולט והאישה היא בעצם רכוש של הגבר. בעידן הדגים המגמה הזו המשיכה ואף קיבלה אישור מכל מוסדות הדת באשר הם, שאולי לא מסכימים על שום דבר אחר, אבל על שלטון היחיד של הגברים הן כן מסכימות. גם עכשיו במקומות רבים בעולם, חיי היום יום מתנהלים תחת הסמכות הגברית. מזל דלי מדגיש שיוויון קודם כל בנושאי מגדר ואחר כך בכל השאר. המגמה של השנים האחרונות עם תנועת הMe too, ממשיכה להביא לשינוי מצד הנשים ומה שהן לא מוכנות להסכים לו יותר. מה שהיה נראה כמובן מאליו, שהגבר שולט, הוא בעל הממון והוא זה שקובע – כבר לא מקבל הסכמה נרחבת. בשנתיים הקרובות הנושא של שיוויון מגדרי יהפוך להיות יותר ויותר יום יומי, עם שיוויון הזדמנויות אמיתי.

הערצה עיוורת – עידן הדגים מאופיין בהמונים שמעריצים מישהו או משהו שמשמש להם כסמל. תופעת המעריצים וההערצה עדיין קיימת. יש סלבריטאים, ויש כוכבי ספורט וכוכבי טלוויזיה, קולנוע וכו', אבל תרבות הסלבריטאים ספגה מכה בזמן הקורונה. האינסטגרם הפך למכונת ייצור "משפיענים" שהופכים לכאלה מתוך עצמם. אחת מהתוצאות הראשונות של הקורונה תהיה שינוי בכל הנושא הזה של הערצת מפורסמים. משהו בגלי ההערצה שהיה נראה לנו כמובן מאליו כבר לא יהיה כזה. בני הנוער יחליטו לעצמם את מי הם מעריצים ויהיה פחות קל לשווק להם תדמיות. המקום הראשון שבו יתברר ההבדל הוא בספורט: קבוצות כדורגל וכדורסל יראו ירידה בכמות האוהדים שלהם, ובמיוחד יהיה להם קשה להגיע אל הצעירים.

גאולה וסבל – עידן הדגים מאופיין בעיקר בשליטת הדתות הגדולות שמבטיחות שמי שסובל בעולם הזה יזכה לגמול בעולם הבא. בעידן הדלי תגיע גישה אחרת אל החיים וגם אל מה שמחכה לנו אחריהם. בשנתיים הקרובות עם שבתאי בדלי נתחיל לראות את הניצנים של אלו שכבר לא מאמינים שהחיים מורכבים בעיקר מסבל. יחד עם הירידה בהערצה העיוורת תגיע ירידה באמונה עיוורת. (הירידה היא יחסית לא גדולה, באחוזים יחסית קטנים – אבל מספיקה כדי להביא שינוי גדול).

הקרבת קורבנות – יחד עם הגישה שתיארתי קודם של "נסבול עכשיו כדי שאחר כך יהיה לנו", מצטרף נושא של להקריב עכשיו כדי שאחר כך יהיה טוב יותר. בעידן הדלי עם הרצון ליותר חופש אישי, הגישה הזו לא תעבוד יותר. הנושא הזה רלוונטי במיוחד לכל שוק המשכנתאות. רבים יחפשו דרכים שלא להיכנס לחובות של שנים ארוכות כדי להגיע לבית, וכשיהיו מספיק שלא יסכימו לשיטה הזו, תגיע שיטה אחרת שמתאימה יותר לתקופה החדשה. זה רלוונטי גם לשוק הפנסיות – עם רבים שישאלו למה הם חייבים לשלם עכשיו עבור הפנסיה שלהם שמבחינתם נראית רחוקה מאוד מהם. גם כאן, סה"כ לא מדובר באחוזים כל כך גדולים מכלל האוכלוסיה, אבל מספיק כדי לזעזע את שווקי החיסכון, הביטוחים והפנסיות.

טכנולוגיה – עידן הדלי הראה את הניצנים הראשונים שלו בשנות השישים עם פיתוחים טכנולוגיים ששינו את החיים של כולם, וממשיכים מאז. כבר עכשיו אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור והטכנולוגיה כנראה תשנה גם את חיי היום יום שלנו כמו שראינו בשנה האחרונה. יותר מזה, פיתוחים טכנולוגיים שקשורים לרפואה יכולים וכנראה גם ישנו את הדורות הבאים, את איך שהם נראים, את המחלות שיהיהו או לא יהיו להם, ועוד כמה דברים שאני לא מסוגלת בכלל לדמיין, אבל יהיו חלק מהתינוקות שיוולדו עוד כמה עשרות שנים. הנושא המוביל של השנתיים הקרובות שעליו ידברו הכי הרבה הוא הנושא של פיתוחים טכנולוגיים, של התלות האנושית בטכנולוגיה, וכמובן: פשעים טכנולוגיים. השליטה עוברת יותר ויותר לידי אלגוריתמים שיש להם את היתרונות שלהם, אבל החסרון הגדול הוא שהם לא יודעים את מה שהם לא יודעים. לטכנולוגיה אין אינטואיציה, לבני אדם יש. זה אחד הנושאים שרבים מכם יתמודדו איתו בשנים הקרובות: האינטואיציה הפנימית שאומרת דבר אחד והאלגוריתם שאומר דבר אחר.

פסיכולוגיה – הפסיכולוגיה כמו שאנחנו מכירים אותה קיימת בסך הכל 100 שנה. כל מי שקורא את מה שאני כותבת פה מדבר וחושב במילים ומושגים שנכנסו לתודעה הקולקטיבית (עוד מושג שקיים בערך 100 שנה) רק בשנים האחרונות, ובעיקר מאז שנות השישים של המאה ה-20. במהלך השנתיים הקרובות אחד הנושאים החשובים יהיה הגדרה מחדש של המושג: "נורמלי". בתקופה הקרובה לא יהיה נורמלי אחד, ומשם תשאל השאלה לגבי הגדרות של שפוי או לא שפוי, וכל זה על רקע השימוש הגובר באלגוריתמים ממקודם שאמורים להחליט לנו מי נורמלי ומי לא. שבתאי בדלי מבקש למתוח את הגבולות ולא להשאיר אותם בתוך הגדרות שהתאימו למאה ה-20, אבל פחות מתאימות לאמצע המאה ה-21. יחד עם זה, יעלה דיון מחודש בשימוש בתרופות פסיכיאטריות, והאם זה נכון לחלק אותן בקלות כזו לכמות כל כך גדולה של אנשים.  הנושא של בריאות הנפש הוא הנושא המוביל של השנתיים הקרובות – ואם מדברים על מגפה, אז המגפה בתחום הזה כבר נמצאת פה, אבל אין הסכמה על איך להתמודד איתה.

בכל השנתיים הקרובות עם שבתאי בדלי הוא יהיה בזווית מרובעת עם אוראנוס. שבתאי הוא השליט העתיק של מזל דלי, אוראנוס הוא השליט המודרני וזווית מרובעת מראה על מאבק. מובילי המאבק יהיו אלה שמרגישים שהם מאבדים את השליטה ומעדיפים להחזיר את הגלגל אחורה, או לפחות לעצור את ההתקדמות הטכנולוגית המואצת ואת השיוויון המגדרי שמתרחב לאיטו לעוד ועוד מדינות ותרבויות שעד עכשיו נשארו בעידן הטלה. מולם יעמדו בעיקר הצעירים שמעדיפים טכנולוגיה שהופכת את החיים לקלים יותר וצעירות שלא מוכנות להסכים לחוסר השיוויון המגדרי יותר.

המלחמות של השנתיים הקרובות יהיו יותר ויותר מלחמות פנימיות בתוך מדינות ופחות בין מדינות שונות. רובן יראו אותו הדבר: צעירים שנאבקים על שינוי המשטרים הישנים מול אלו שמעדיפים את השיטה הקיימת.

ואצלנו: שבתאי בדלי נמצא בבית 4 של מפת המדינה. כששבתאי נמצא שם הוא מבקש לחזק את היסודות הרגשיים שהופכים את המקום הזה לבית. הנושאים המובילים יהיו אלו שכבר התחילו בשנה האחרונה: המקום של המבוגרים והדרישה מהם ליחס מכבד יותר. במקביל, דרישה לשנות את החינוך ולהתאים אותו לעידן החדש. שבתאי בבית 4 גם יכול לרמז על משבר נדל"ן. בית 4 גם מסמל את אוצרות הטבע של המדינה, וכנראה ששבתאי יחשוף עוד שחיתויות שקשורות לשימוש במשאבים הללו. במהלך 2021 גם יופיטר יהיה במזל דלי ויעזור מאוד בבנייה מחדש אחרי 2020. הוא גם יכול לעזור לרבים לעדכן את החלק המנטלי ואת תפיסת המציאות שלהם לעידן החדש.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.