הפאזות של מרקורי במפת לידה – (מרקורי ברטרו במפת לידה)

מרקורי בנסיגהמרקורי (כוכב חמה בעברית)– כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש, זה שבמפת לידה מייצג לנו את החשיבה, ההבנה, התקשורת, הדיבור, יכולת ההתמצאות, בקיצור כל מה שהופך אותנו לבני אדם, כאלה שיחדיו יוצרים תרבויות, חברות, כאלה שמסוגלים לאינטראקציה שלא קיימת אצל אף חיה אחרת בטבע. מרקורי על פי מזל מראה לנו איך האדם חושב, מדבר, מתרכז, סגנון החשיבה שלו באופן כללי, ועל פי בית מה מעניין אותו, מרתק אותו ומחבר אותו אל הסביבה האנושית שבה הוא מוצא את עצמו.

אצל בערך 20% מהאוכלוסייה או אחד מתוך חמישה אנשים יש מרקורי בנסיגה במפת הלידה. זה לא אומר שהם לא חושבים טוב, זה לא מראה על בעיות בתקשורת, זה לא מרקורי רע בשום דרך, זה פשוט מרקורי בעל טונים של חשיבה, תפיסה והתעניינות קצת אחרים. כדי להבין ולהכיר את המרקורי ברטרו ומה שונה בו, חייבים להכיר את כל ארבעת הפאזות של מרקורי. ארבעת הפאזות נגזרות מתוך מחזור מרקורי והיחס, או המיקום של מרקורי ביחס לשמש בכל רגע נתון. לכל פאזה של מרקורי יש ייצוג של מזג מנטלי קצת אחר וההכרות עם המזגים השונים  מוסיפה מימד נוסף של חשיבה והבנה (מרקורי) של מפת הלידה.

המאמר הזה ומה שמוצג בו נשען על הרעיונות של האסטרולוג דיין רודיאר.

מחזור מרקורי (אסטרונומיה)

עוד על כוכב חמה אפשר לקרוא כאן

מאחר והמסלול של מרקורי סביב השמש נמצא בינינו לבין השמש, נראה לנו כאילו הוא לא מתרחק מהשמש יותר מ-28 מעלות מהשמש בכל רגע נתון. כך שמרקורי (וגם ונוס) נראים לנו כצמודים לשמש תמיד, ובמהלך המחזור שלהם הם יוצרים שתי צמידויות שונות עם השמש, הצמידות הנעלה והצמידות הנפולה.

מחזור מרקורי

המחזור של מרקורי נמשך בערך 116 ימים. הוא מתחיל במה שנקרא הצמידות הנפולה. באותו הזמן, מרקורי, כדור הארץ והשמש נראים כנמצאים על קו אחד, כאשר מרקורי נמצא באמצע בין הארץ לשמש. הצמידות הנפולה מתרחשת באמצע הנסיגה של מרקורי, מרגע הצמידות הנפולה, מרקורי הופך להיות מכוכב ערב (שוקע אחרי השמש) לכוכב בוקר (זורח לפני השמש).

מרקורי חוזר להילוך ישיר 9 עד 15 ימים לאחר הצמידות הנפולה ובערך שבוע לאחר מכן הוא מגיע למרחק המירבי שלו מהשמש לכיוון מערב. כמה ימים לאחר מכן נראה כאילו הילוכו של מרקורי נהיה מהיר יותר מזה של השמש (יותר ממעלה ליום).

 הצמידות הנעלה מתרחשת כאשר מרקורי נמצא בצד הרחוק של השמש (מנקודת המבט של הארץ), ונראה כאילו הוא נע במהירות רבה. ברגע זה מרקורי הופך מכוכב בוקר (זורח לפני השמש) לכוכב ערב (שוקע אחרי השמש). כמה ימים לאחר מכן מהירותו הנראית של מרקורי פוחתת והופכת לדומה לזו של השמש וכשבועיים לאחר מכן מרקורי הופך לנסוג (שוב, מנקודת המבט של הארץ), לאחר עוד עשרה עד חמישה עשר יום מחזור מרקורי מתחיל מחדש עם הצמידות הנפולה.

כך שיש לנו ארבע פאזות (או ארבעה טיפוסים של מרקורי):

 • כוכב בוקר נסוג (רטרו) – בין הצמידות הנפולה לסיום הרטרו
 • כוכב בוקר ישיר – מהילוך ישיר עד לצמידות הנעלה
 • כוכב ערב ישיר – מהצמידות הנעלה עד להתחלת הרטרו הבא
 • כוכב ערב נסוג (רטרו) – מתחילת הרטרו ועד לצמידות הנפולה

 איך תדעו איזה מהטיפוסים אתם? מצאו את מרקורי במפת הלידה שלכם, אם הוא בכיוון השעון מהשמש אז הוא כוכב בוקר, ואם הוא נגד כיוון השעון, הוא כוכב ערב. רוב התוכנות האסטרולוגיות גם יסמנו לכם אם מרקורי נמצא בנסיגה (ליד הסמל מרקורי יש את האות R) או בהילוך ישיר.

 כמו כל נושא באסטרולוגיה התייחסו לכתוב מטה כקווים מנחים בלבד, כנותנים עוד גוון וצבע לפרשנות וכמובן, תנו מקום וזמן ומחקר אישי שילמדו אתכם יותר מהכל. כשזה מגיע למרקורי, קודם כל בדקו את המזל, הבית, הזוויות, השליט וכלל המפה ואל תקפצו למסקנות רק על פי הסיווג של הטיפוס המנטלי הבא.

 פאזה 1: כוכב בוקר נסוג (רטרו)

 המחזור מתחיל עם מרקורי שנולד מחדש. מרקורי נפגש עם השמש, כאשר הוא קרוב יותר אלינו, לכדור הארץ ומקבל השראה חדשה. בזמן הזה מוטבע פוטנציאל חדש לתודעה האנושית, פוטנציאל שיתפתח לאורך מחזור מרקורי (או קצת פחות מארבעה חודשים). מרקורי מתחיל את המחזור שלו בזמן הנסיגה שלו. דבר זה נותן עוזר לנו להבין את טבעו הכפול של מרקורי ושל התבונה האנושית. ההבנה שלנו והיכולות המנטליות שלנו מתפתחות בניגוד לאינסטינקט הביולוגי וכל מה ששייך לעבר. כאלה יכולות מביאות לכישורים טכנולוגיים שמסייעים לחיים ובאותה המידה כישורים אלו מובילים אנשים לחיות נגד הטבע הבסיסי על כדור הארץ, המסומל על ידי מחזורי העונות. מרקורי כוכב בוקר ברטרו נמשך בין 10 ל-15 ימים, הטיפוס הזה מייצג בערך 10 אחוז מהאוכלוסייה.

 הזמן בו מרקורי הוא כוכב בוקר מציין להט, אימפולסיביות, ספונטניות, בנייה, ופעילות מועילה. הוא מראה על מנטליות חסרת מנוחה המתעניינת ברעיונות חדשים ומחפשת דרכים חדשות לביטוי יצירתי.

 הטיפוס של מרקורי כוכב בוקר ברטרו: בעלי תבונה שמחפשת עצמאות ממגבלות ביולוגיות, והתכתיבים של המוסכמות החברתיות. יש להם דחף אינטואיטיבי להגשים איכות הווייתית חדשה שקשה להבין או להסביר אותה במלואה. החתירה לעצמאות מחשבתית ושחרור מהעבר מובילה למרד אלים (לפעמים) כנגד העבר, המוסכמות ואפילו הביולוגיה האנושית, או כל מה שנראה כמאיים על הלהט המנטלי.

בהמשך החיים (ראו המשך המאמר על קידומים), ימאס להם להילחם על החופש כל הזמן, והלהט המלחמתי הופך להזדהות אינטואיטיבית ותרומה יצירתית למשהו שגדול יותר מהעצמי.

 דוגמא מאצלנו לטיפוס הזה הוא אריק שרון.

 פאזה 2: כוכב בוקר ישיר

 החלק השני של המחזור של מרקורי ממשיך כאשר מרקורי בתנועתו על פני גלגל המזלות נראה כעוצר וחוזר להילוך ישיר, ונמשך בין ארבעים לחמישים יום. כמה ימים לאחר שמרקורי חוזר להילוך ישיר הוא מגיע למרחק המירבי שלו מהשמש, בערך 28 מעלות.

המיקום הזה (המערבי ביותר מהשמש) מקביל לחצי הירח הראשון במחזור הירח ומסמל פעילות מנטלית מואצת שמחפשת ביטוי חיצוני. כעשרה ימים לאחר מכן, מהירותו של מרקורי מואצת ויחד איתו האינטואיציה וחיים מכווני עתיד. מרקורי נמצא בשיא מהירותו בזמן הצמידות הנעלה שמסיימת את החלק השני של המחזור, כאשר הפעילות המנטלית מהירה מאוד וקשה לתפוס אותה (דוגמא למרקורי צמידות נעלה הוא יאיר לפיד).

מרקורי כוכב בוקר ישיר מראה על מנטליות שנמצאת יותר בשולם עם עצמה ועם סביבתה מאשר מרקורי כוכב בוקר ברטרו. אנשים שנולדו בזמן הזה מונעים על ידי החיצוני, המוסכמות ונושאים הקשורים ל"עולם האמיתי". מרקורי כוכב בוקר ברטרו מאופיין יותר בדחפים פנימיים ולא חיצוניים. שני הטיפוסים להוטים, אנרגטיים, אינטואיטיביים, וחושבים קדימה. טיפוסים של מרקורי כוכב בוקר ברטרו הם יותר בעלי חזון שמקדישים את עצמם ליצירה, בנייה והצגה של רעיונות חדשים ודרכים חדשות לחיות בזמן שטיפוסים של מרקורי כוכב בוקר ישיר מסוגלים יותר בקלות לחבר את הרעיונות שלהם, הרפורמות שלהם והסדר יום שלהם עם המוסכמות החברתיות והאינטלקטואליות הרווחות. בערך 40% מהאנשים הנולדים הם מרקורי כוכב בוקר ישיר וביניהם ניתן למצוא הרבה מאוד פוליטיקאים ואנשי עסקים מובילים.

טיפוס מרקורי כוכב בוקר ישיר הוא בעל חשיבה אינטואיטיבית ויכולת תקשורתית אפקטיבית, מסוגלים לשכנע אחרים ולתת להם השראה עם החזון לעתיד שיש להם. אלו שנולדו בזמן שבו מרקורי הכי מרוחק מהשמש הם אינטנסיביים בחשיבתם ובתקשורת שלהם עד לרמה שיש כאלו שמוצאים אותם יותר מדי ואחרים שמקבלים מהם השראה.

המיינד הוא נייטרלי, וזו הסיבה שבגללה מרקורי הוא א-מיני (או דו-מיני). טיפוסים של מרקורי כוכב בוקר ישיר צריכים מיקוד חזק על ערכים, מאחר וכאשר הם לא נמצאים הם מנטליות של מרקורי כוכב בוקר ישיר חזקה יכולה להפוך לאכזריות חסרת רחמים. חשוב להם לבחון את הפעילות המנטלית שלהם כי מחשבות, רעיונות וחזיונות יכולים להפוך למציאות אמיתית.

דוגמא משלנו למרקורי כוכב בוקר ישיר הוא ביבי נתניהו.  (גם שלי יחימוביץ ועוד רבים מבין הפוליטיקאים שלנו בעבר ובהווה).

פאזה 3: כוכב ערב ישיר

החלק השלישי של מחזור מרקורי מתחיל עם הצמידות הנעלה. כאן הפוטנציאל הראשוני, מתחיל לקבל משמעות. באותו הזמן מרקורי גם רחוק ביותר מכדור הארץ ונראה זוהר ביותר וקטן ביותר, הוא גם מרוחק מאוד מכל הדחפים הביולוגיים. מרגע זה מרקורי הופך לכוכב ערב שנראה מיד אחרי השקיעה. המחשבה היא אובייקטיבית ושקולה כארבעים יום לאחר הצמידות הנעלה, כאשר מהירותו של מרקורי פוחתת ומתאימה לזו של השמש (אחר כך היא מואטת עוד יותר), באותו הזמן הוא גם נמצא במרחק המזרחי הגדול ביותר מהשמש (בהתאמה לחצי ירח המתחסר במחזור הירח) ומייצג פעילות מחשבתית שקולה.

הטיפוס של מרקורי כוכב ערב הוא בעל חשיבה ארוכת טווח, אובייקטיבית ועם פרספקטיבה היסטורית רחבה. זוהי מנטליות שבה הלהט והאימפולסיביות הפכו למחשבה שקולה. כאן חישוב הסיכונים מחליף את ההימורים האינטואיטיביים. בערך 40% מהאנשים הנולדים הם מרקורי כוכב ערב ישיר, ניתן למצוא בין הטיפוסים האלו הרבה מאוד מנהיגים דתיים או מורים מכל התחומים.

אלו הם אנשים פרקטיים, אובייקטיביים ובעלי חשיבה אנליטית שפועלים על בסיס עובדות וניסיון עבר במקום על בסיס תחושות בטן. אלו הם מנהלים מוכשרים ומותאמים ביותר לסביבה האנושית. חשוב שהם ישימו לב לא להפוך לנוקשים מדי בחשיבתם. אנשים אלו מכוונים להצלחה ועובדים קשה כדי להגיע אל המטרות שלהם. הם מסוגלים ללמוד מניסיונם ומניסיון אחרים.

 • כאן אנו מוצאים את ההבדל הגדול ביותר בין טיפוסים של מרקורי כוכב בוקר למרקורי כוכב ערב, כוכב הבוקר קופצים לתוך כל התנסות על פי האינטואיציה שלהם והחזון או הדחף הראשוני, בזמן שכוכב הערב (גם אם הם מאוד אינטואיטיביים) קודם כל ירחיקו את עצמם קצת מהרעיון ויבחנו אותו באובייקטיביות, יחפשו דברים דומים מהעבר ומה ניתן ללמוד מהם. גם אלו מהם שהם מתקדמים בחשיבתם עדיין יחברו את עצמם לקונטקסט פילוסופי רחב עם עבר עשיר.

דוגמא משלנו למרקורי כוכב ערב ישיר הם דוד בן גוריון והרב עובדיה יוסף.

פאזה 4: כוכב ערב נסוג (רטרו)

החלק האחרון של המחזור, מרקורי כוכב ערב ברטרו מתחיל כאשר מרקורי בעצירה נראה כאילו הוא סובב אחורה,זה קורה כשהוא בערך 20 מעלות לפני השמש. החלק הזה נמשך בין 10 ל-15 יום ונולדים בו פחות מ-10% מהאוכלוסייה. בזמן הרטרו של כוכב הערב נראה כאילו מרקורי והשמש נעים זה לקראת זו. החלק הזה  מסתיים עם הצמידות הנפולה המתחילה מחזור חדש.

מרקורי כוכב ערב ברטרו מראה על מזג מנטלי שנוטה לפילוסופיה, להתבוננות פנימית. כמו מרקורי כוכב ערב ישיר הם נשענים על העבר ועל המסורת, אבל הם לא מסתפקים בנסיונם של אחרים. הם מפקפקים בסמכות, בדוגמות דתיות ומדעיות ובתיאוריות הרווחות. מרכז העניין הוא הארה פנימית.

אלו שנולדו בזמן מרקורי כוכב ערב רטרו מהרהרים הרבה, מחפשים משמעות ומסתכלים פנימה. האחרים גם בעלי יכולת התבוננות פנימית, אבל אצל הטיפוסים של מרקורי כוכב ערב ברטרו זה בולט יותר וטבעי יותר. מחפשים את הכוונה, והמשמעות של כל דבר, לא מקבלים תשובות פשוטות. מרקורי כוכב ערב ברטרו מחפשים הבנה  מהעבר עליה אפשר לבנות עתיד. הטיפוסים הללו לא מרוצים מהססטוס קוו, מאיך שהדברים מתנהלים ונתקלים בהרבה תסכול כשהם מנסים לשכנע או להסביר לאחרים את התובנות הפנימיות אליהם הגיעו. חשוב שימשיכו להסתכל על העתיד.

דוגמא משלנו למרקורי כוכב ערב ברטרו – לוי אשכול

מרקורי בקידומים:

שום דבר לא נשאר אותו הדבר בדיוק לאורך החיים והחשיבה האנושית גם משתנה ומתעדכנת לאורך החיים. הדרך לעקוב אחרי השינויים הללו היא על ידי שימוש בחיזוי על פי קידומים.

אחת משיטות החיזוי הנהוגות באסטרולוגיה היא שיטת הקידומים. על פי השיטה מקדמים את כל המפה לפי תנועת השמש היומית כך שיום = שנה. כל טיפוסי המרקורי באשר הם יגיעו בגיל מסויים לרגע בו מרקורי ישנה את הפאזה שלו ויחד עם זה, משהו בחשיבה, משהו בביטוי ישתנה גם כן. זהו ברוב המקרים שינוי פנימי ולא שינוי חיצוני, המורגש קודם כל אצל האדם ורק אחר כך מחלחל החוצה.

האדם נשאר מי שהוא תמיד, לדוגמא, טיפוסים של מרקורי כוכב בוקר ישיר תמיד יסתמכו על האינטואיציה, תמיד יתלהבו ויקפצו לדברים חדשים, תמיד ידעו לשכנע ולמצוא את דרכם בתוך התרבות הרווחת. אבל כאשר מגיע הגיל בו אצל כל אחד באופן אישי מרקורי נצמד לשמש (הצמידות הנעלה) והופך לכוכב ערב הם מתחילים לשלב חשיבה היסטורית, מסוגלים יותר להפיק לקחים מטעויות העבר של עצמם ושל אחרים ומתחילים לתכנן לטווח ארוך יותר.

טיפוסים של מרקורי כוכב ערב בנסיגה תמיד יסתכלו קודם כל פנימה, תמיד יחפשו משמעות, ותמיד יהיה להם קצת קשה להסביר את עצמם. עדיין, כאשר מרקורי מגיע לצמידות הנפולה שלו והופך לכוכב בוקר ברטרו, הם יתחילו יותר להפעיל את האינטואיציה, יעזו יותר והמחשבה שלהם תהיה מהירה יותר ממקודם, משהו בהתבוננות על העולם יאפשר חשיבה קדימה אל העתיד ולא רק התבוננות על העבר. בערך 8-12 שנים אחרי כן, מרקורי יהפוך להיות מרקורי כוכב בוקר ישיר ואז הם יגלו שהיכולת שלהם להשתלב בסביבה ולהסביר את עצמם גוברת. הם עדיין ישארו מהורהרים ויחפשו משמעות, אבל יהיה להם קל יותר עם הסביבה בה הם נמצאים.

דוגמאות מהחיים:

 מרקורי ברטרו פאזה אחרונהדוגמא למרקורי לידתי כוכב ערב ברטרו

במפת הלידה הזו השייכת לאישה, מרקורי לידתי הוא כוכב ערב ברטרו, שוקע לכיוון השמש. מרקורי באריה. אישה זו אכן מחפשת משמעות בכל עניין ודבר, היא לא מסתפקת בתשובות הרגילות, מאוד רוצה לצאת ולהיות שונה ואחרת, באותו הזמן גם קשה להה להסביר את עצמה לאחרים, להסביר מה היא חושבת ולמה. היא נקרעת בין חיים בסביבה מסורתית הנשענת על מנהגי עבר שבה היא חיה, לבין הרצון לשנות את המנהגים הללו ולקרוא עליהם תיגר. היא מתוסכלת מחוסר יכולתה להסביר שאפשר גם אחרת, למרות שבחיים היום יומיים שלה היא מנהלת סגנון חיים קצת שונה מהסביבה בה היא מתגוררת (קצת, לא הרבה).

מרקורי באריה כשלעצמו הוא מאוד סובייקטיבי ומקשיב ברוב המקרים רק לעצמו. הנטייה להקשבה פנימית מתחזקת עם המיקום של מרקורי ככוכב ערב ברטרו. מצד שני מרקורי באריה באופן טבעי שומר על הסטטוס קוו בזמן שמרקורי כוכב ערב מעדיף לזעזע אותו, הדינמיקה הזו אכן קיימת בחייה. דינמיקה נוספת היא שמצד אחד מרקורי באריה הוא אינטואיטיבי מאוד, אך מהצד השני מרקורי כוכב ערב ברטרו בודק שוב ושוב את העבר, ומה אפשר ללמוד ממנו. בשני המקרים (מרקורי באריה ומרקורי כוכב ערב) החשיבה היא יחסית שקולה יותר ואיטית יותר, כזו שעוצרת לנשימה מדי פעם.

 מרקורי ברטרו מקודם

בסביבות גיל 6, היא חוותה את צמידות מרקורי לשמש יחד עם הפיכתו לכוכב בוקר. היא מספרת ששם באו הניצנים הראשונים של אינטואיציה, אז היא החלה לדבר מהר יותר. עדיין הרבה בגלל שמרקורי עדיין ברטרו למרות שהוא כוכב בוקר היא המשיכה להרגיש שונה מסביבתה וכמיהה לסביבה קצת אחרת שבה יש תשובות מעמיקות לכל דבר (מרקורי לידתי נשאר מרקורי לידתי לכל החיים).

מרקורי ברטרו מקודם בסביבות גיל 16 מרקורי התיישר והפך לכוכב בוקר ישיר, מה שהיא זוכרת מהתקופה ההיא היא בעיקר שזה הזמן שהיא החלה לצאת הרבה יותר, היא בעיקר זוכרת איך מבחינה חברתית נהייה קל יותר. היא זוכרת שהיא הבינה שהיא תוכל למצוא דרך לפלס את דרכה בחיים כמו שהם, גם עם כל הקשיים שבהם היא נתקלת ותמשיך להיתקל. נשארה ואפילו התעצמה קצת התחושה של הצורך להאבק על הרעיונות שלה והדרך שלה לראות את החיים, אבל המאבק הפך לברור יותר ומכוון יותר לכיוונים של בנייה וצמיחה.

מרקורי בקידומיםלא קשור לעניין המאמר הזה, אבל שווה אזכור. בגיל 35 מרקורי כוכב בוקר ישיר עובר ממזל אריה למזל בתולה. הדבר הבולט באותה תקופה הוא יציאה ללימודים מתקדמים. הלימודים הם לימודים שמתאימים למרקורי באריה (עמידה מול קהל, לימודי תקשורת ומנהיגות), אבל רק כאשר מרקורי מקודם נכנס למזל בתולה היא יכלה לגייס את היכולת להתרכז, להקשיב, לעמוד במטלות, וללמוד. באותו הזמן מרקורי בקצב יחסית מהיר עוזר לחשיבה מהירה קצת יותר, וכזו שמשתפת פעולה עם העולם כפי שהוא.

מרקורי ברטרו מקודםבסביבות גיל 49 מרקורי נצמד לשמש בצמידות עליונה, זה הזמן שבו החשיבה תהיה המהירה ביותר במהלך חייה. עדיין מרקורי לידתי הוא באריה ולכן זה לא יהיה כמו חשיבה של מרקורי בתאומים לדוגמא, אבל הקצב הפנימי משתנה. לאחר גיל זה יהיה קל יותר ללמד את כל מה שהיא ספגה בחייה, יהיה לה קל יותר לחזור לחשיבה שנשענת על עבר ומסורת במקום אך ורק על חשיבה קדימה (שפחות מתאימה למרקורי הלידתי). זה יהיה הזמן שבו היא תוכל גם להסביר את עצמה ביתר קלות, ולשלב את הרצון לצאת מהסטטוס קוו עם הצורך בשמירה עליו.

 כמה שנים לאחר מכן מרקורי בקידומים יעבור למזל מאזניים וגם שם נראה שינוי קל בחשיבה, דגש רב יותר על אסתטיקה, אולי עיסוק בגישור או ייעוץ אחד על אחד. השאיפה תהיה ליותר הרמוניה עם הסביבה, וזאת בהתאמה למרקורי כוכב ערב ישיר שגם מחפש לשתף פעולה עם הסביבה על פי תנאיה, יחד עם הפקת לקחים ומחשבה שקולה.

דוגמא למרקורי כוכב בוקר ישיר:

 מרקורי כוכב בוקרמפת לידה השייכת לגבר. מרקורי בדלי, כוכב בוקר בהילוך ישיר. במקרה הזה מרקורי בדלי הוא מרקורי מהפכני, שחושב קצת אחרת ומתקדם יחסית לתקופתו. מאחר ומרקורי הוא כוכב בוקר ישיר, לאדם הזה יותר קל להשתלב בחברה ובסביבה בה הוא נמצא, והרעיונות שלו עד כמה שהם מתקדמים מתקבלים בברכה ומוצאים אוזן קשבת. מרקורי בדלי מכוון מאוד לתיאוריה ופחות למה שיכול להיות מעשי, אבל בגלל שהוא כוכב בוקר ישיר במקרה הזה יש יכולת בנייה אדירה. מרקורי בדלי יכול להסתגר בתוך עצמו, לסמוך רק על האינטואיציה והרעיונות המיוחדים שלו, ולקחת את הזמן בשקילת וחקירת העולם. כאן, מאחר ומרקורי הוא כוכב בוקר ישיר, החשיבה מהירה יותר, יש יכולת טובה בלצאת ולפגוש את העולם כפי שהוא והמרקורי בדלי מקבל קצת יותר התלהבות ולהט משיש לו באופן עצמאי.

 

 

 

מרקורי כוכב בוקרבגיל 19 מרקורי עובר מדלי לדגים והאדם החל לחשוב יותר במונחים רוחניים, מטהפיזיים, הקשר בין גוף לנפש וגם עניין רחב יותר בעולם, במערכות יחסים וניסיונות שונים עם התודעה. מרקורי הלידתי נשאר בדלי, כך שתמיד החשיבה תמיד תהיה מתקדמת וכך גם סגנון החיים. השנים של מרקורי בדגים מוסיפות צבע, עניין, וחוסר מיקוד (יחסית לדלי) ומאפשרות חמלה רבה יותר בגישה ובסגנון.

בגיל 36, עדיין מרקורי כוכב בוקר ישיר, מרקורי שוב מחליף מזל והפעם לטלה. האדם מדווח שבאותה תקופה הוא עיקר תשומת הלב הופנתה לבנייה והרחבה של העסק העצמאי שלו. תחומי העניין המיסטיים והרוחניים פינו את מקומם (או את הזמן שהם תפסו) לנושאים הקשורים בניהול, התקדמות ויצירה של עצמאות רבה יותר (כלכלית). ועדיין מרקורי לידתי הוא בדלי ועדיין הוא נהנה ממחקר מעמיק, מחשיבה והרהור על נושאים הקשורים לחברה ולכלל.

 

 

מרקורי כוכב בוקרבגיל 46 מרקורי יגיע לצמידות העליונה עם השמש, שאז החשיבה תהיה המהירה ביותר במהלך חייו. לאחר התקופה הזו, יהיה לו קל יותר לחבר את הצד הפילוסופי והלימודי של מרקורי בדלי לידתי בתוך חייו. הוא אומר ששאיפתו היא להיות מורה וכנראה שאז הוא יעשה את הצעד הזה. החשיבה גם תהפוך לשקולה יותר ותיקח בחשבון את כל התנסויות העבר, בניגוד לתקופה שקדמה לה שבה הוא בעיקר נסמך על אינטואיציה, התלהבות ודחיפה בלתי מתפשרת.

אפשר להמשיך אבל נעצור כאן. הדוגמאות הנ"ל נכתבו כדי להדגיש שבאסטרולוגיה שום דבר אף פעם לא בא לבד. תמיד יש דיאלוג בין מזל, בית, זוויות ופאזות של כוכבים. לפעמים אלו תומכים אחד בשני, לפעמים מפריעים קצת. חשוב לתלמידי אסטרולוגיה להוסיף את המשתנים הללו לפרשנות שלהם.

  מעוניינים לדעת מתי מרקורי מחליף פאזה אצלכם? בואו לייעוץ אסטרולוגי אישי אצל מעין

8 מחשבות על “הפאזות של מרקורי במפת לידה – (מרקורי ברטרו במפת לידה)”

 1. היי מעיין,

  אשמח בבקשה לדעת- האם נסיגת כוכב, משפיעה אחרת על בן אדם שנולד עם הכוכב בנסיגה?

  למשל- אדם שנולד עם מרקורי בנסיגה, בזמן נסיגת מרקורי אולי הוא יהיה יותר מובן? (סוג של הפוך על הפוך) , אז הוא גם יותר מובן וברור עם עצמו?
  סוג של מוארת הדרך, והוא כעת בבירור יודע מה הוא רוצה?
  כלומר יכול להיות שלאדם כזה, להתחיל דברים חדשים, כמו למשל עבודה? לימודים? פרוייקט?
  נסיגה יהיה דווקא זמן טוב וברור?
  או שכדאי לדחות התחלות חדשות?

  ומה לגבי יופיטר?
  תודה 🙂

  הגב
  • אדם שנולד אם נסיגת מרקורי הרבה פעמים אכן מרגיש שקל לו יותר במהלך הנסיגות. לאו דווקא קל לו יותר עם עצמו (קל עם עצמך קשור יותר לירח ולשמש שאף פעם לא נסוגים, או לשבתאי שהנסיגה שלו נמשכת חמישה חודשים בשנה ולכן כל כך רגילה אצל כולנו), קל לו יותר עם הסביבה שלשלושה שבועות "מתנהגת" כמוהו.
   בנוגע להתחלות חדשות: רוב ההתחלות החדשות של כולנו קשורות לסביבה, לשיתוף פעולה חדש עם אנשים חדשים לנו ולכן כדי ליצור מומנטום של שיתוף פעולה עם כל מי שאנחנו רוצים לשתף איתו פעולה עדיף לחכות לפחות עד לאמצע הנסיגה, ואם אפשר אז עד לחזרה להילוך הישיר.

   לגבי יופיטר, הנסיגה שלו נמשכת ארבעה חודשים שזה בערך שליש מהזמן, ממה שאני רואה היחידים שתכלס מושפעים ממנה הם קשתים ודגים (שמש ואופק), וגם אצלם זה לא כמו נסיגת מרקורי עם כל השיבושים, אלא משהו בתנופה קצת חסר. במקרה שלהם, לפעמים יש בזה ערך של להגיע לדברים בקצב שפוי ולא מהר מדי וחזק מדי.

   הגב
 2. המון המון תודה על התשובה המעשירה והמקיפה.
  אצל בן אדם שנולד עם שמש עקרב, ויופיטר בנסיגה – בבית 8 (של עקרב) במזל טלה…

  איך תהיה הנסיגה?
  ביחוד לאור העובדה שהיופיטר כעת במזל השמש עקרב…
  המון תודה 🙂

  הגב
  • כפי שכתבתי, נסיגות יופיטר הן בערך שליש מהזמן, אני לא נותנת להן התייחסות כללית. אם יופיטר נמצא בעצירה לפני נסיגה או עצירה לקראת ההילוך הישיר במעלה שבה נמצאת פלנטה במפת הלידה, אז הוא משפיע עליה מאוד. בכל מקרה, ממעברי יופיטר אין מה לחשוש, להשתדל להינות מהמתנות שהוא מביא איתו.

   הגב
 3. שלום מעיין. אני טיפוס מרקורי בוקר ישיר, ובנוסף אני בן מזל תאומים. ובנוסף לשתי אלה אצלי מרקורי בתאומים (בית 6, לצד ונוס והשמש בבית 7 בתאומים) איך דבר זה אמור לבוא לידי ביטוי אצלי?

  הגב
  • מרקורי בתאומים הוא חזק, מאחר והוא במזל של עצמו. יש לך יכולת תקשורתית גבוהה, מכור לחדשות, מנסה להספיק כמה שיותר בכמה שפחות זמן, ומסוגל ללמוד ולהבין כמעט כל דבר. איפה ה"בעיה"? בעיקר חוסר סבלנות שלך לאלו מאיתנו שאין להם את היכולות השכליות שלך…..

   הגב
 4. ואיך זה שמרקורי אצלי הוא בוקר ישיר באה לידי ביטוי? אם הוא היה בוקר ברטרו, או בשתי האופנים הנוספים מה היה אמור להיות שונה אצלי?

  הגב
  • אם מרקורי היה ברטרו היית הרבה יותר בייישן ופחות דברן. אם היה כוכב ערב היית טיפה יותר סבלני. היתרונות של כוכב הבוקר זה הריצה קדימה והרצון לאכול את החיים מהר ועכשיו ומסך כל התגובות שלך אני מבינה שזה רצון מאוד חזק אצלך: להוביל, להיות בתחושה של תנופה תמידית, וכל הזמן להשתפר.

   הגב

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.