לילית אדם וחוהלילית המיתולוגית מסמלת את האלה הקדומה, במקורות היהודיים היא מופיעה כאשתו הראשונה של אדם, זו שנוצרה עוד לפני חווה, אבל היא לא הסכימה לסור למרותו ולכן היא גורשה ומאז היא מחפשת נקמה. אצל כל התרבויות והדתות היא קיימת באינספור פנים ושמות ובכולם היא האשה הנוקמת, הטבע הפראי שאי אפשר להשתלט עליו, מסמלת את זעם כוחות הטבע ההרסניים, ואת המקומות האפלים של נפש האדם.

השם לילית הוא עתיק ביותר והיא מופיעה כבר במיתולוגיה הקדומה ביותר שיש בידינו, עלילות גלגמש השומריים, וכבר שם מודגש שאי אפשר לשלוט עליה. כיום נשארה לנו המילה "לילה" שמתארת את שעות החשכה, השעות שבהן לילית שולטת.

עוד על לילית במקורות היהודיים.

כבר כאן עוד לפני שאנו מפרשים את הליליות האסטרולוגיות עולה ההבנה שמדובר בכוחות שנמצאים מחוץ לשליטת האדם. אין לנו שליטה על כוחות טבע הרסניים, אין לנו שליטה על דחפים עמוקים בתוכנו, אין לנו שליטה על הזמן: גרמי השמיים ימשיכו להסתובב בקצב שלהם ואנו רק נצפה בהם, לא נוכל לעצור את היום, לא נוכל להקפיא את הלילה. העונות ימשיכו להשתנות, במחזוריות קבועה, הכוללת בתוכה את המחזורים הגדולים יותר של שינויי האקלים ותזוזת היבשות על פני כדור הארץ.

קשה עד בלתי אפשרי לעמוד על טבעה של לילית, ומילים פשוט לא מצליחות להעביר את ההבנה שמדובר בכוחות שלא מבינים מילים, שאי אפשר לדבר איתם, בטח שלא לנהל איתם מו"מ. כוחות שפשוט פועלים שם ולא משנה עד כמה ננסה להסביר אותם, הם ימשיכו להפתיע אותנו, להראות לנו עד כמה אנחנו מוגבלים.

האופי המתעתע של לילית מתבטא קודם כל בעובדה שכשאומרים לילית באסטרולוגית מתכוונים לשלוש נקודות שונות.

שלוש ליליות:

הראשונה – אסטרואיד מחגורת האסטרואידים בין מרס ליופיטר, באסטרולוגיה הוא מסומן כ-#1181.

(פעם, כשיהיה מאמר על אסטרואידים אני ארחיב עליה).

הלילית השנייה והשלישית קשורות אל הלבנה (הירח).

Black Moon Lilith – ירח שחור לילית.

Dark Moon Lilith – ירח כהה לילית.

 

Black Moon Lilith – ירח שחור לילית

ירח שחור ליליתירח שחור לילית היא נקודה מתימטית, מאותה המשפחה של ראש וזנב דרקון או נקודת ה-Vertex. ירח שחור לילית מייצג את הנקודה הגיאומטרית שמהווה את המקום שבו הירח נמצא במרחק הגדול ביותר מכדור הארץ, ושמה האסטרונומי של הנקודה הוא: אפוגי apogee.

כדי להבין את הנקודה הזו מתחילים מקצת אסטרונומיה: אנחנו מכירים את הירח כמקיף את כדור הארץ ממזרח למערב בקצב של חודש וההקפה הזו נמדדת מסביב לגלגל המזלות, באותו הזמן בתוך אותה תנועה יש גם תנועה אליפטית של רחוק וקרוב. הנקודה הרחוקה ביותר מכדור הארץ במסלול נקראת apogee, והקרובה ביותר נקראת פריגהי.

התנועה הזו מייצגת בעצם את התנועה בין שני כוחות משיכה שפועלים על הירח: הראשון הוא כוח המשיכה של כדור הארץ (Perigee), השני הוא כוח המשיכה של השמש  בשילוב עם תנועת הנקיפה של כדור הארץ (Apogee).

כך שירח שחור לילית הוא בעצם כוח המשיכה של השמש, ושל הכוח החיצוני שסביבו מסתובבת מערכת השמש כולה,  וכבר אנחנו רואים שזו נקודה שאולי נחשבת לאפלה, אבל היא בעצם כוח המשיכה של האור.

הפרשנות האסטרולוגית:

זו נקודה שמראה שאפילו השמש, המרכז שלנו, מושפעת מעוד כוחות חיצוניים שאין לנו יכולת להתקרב ללהבין אותם או לשלוט עליהם. אולי מכאן הגיעו יחסי הציבור הלא נעימים שקיבלה הנקודה הזו: אלו כוחות כל כך חיצוניים, כל כך רחוקים שברור שאין לנו שליטה עליהם, ומכאן החיבור של הנקודה הזו לחוסר שליטה.

ירח שחור לילית היא הנקודה שבה אפשר להתחיל לאזן בין השפעת הירח לבין השפעת השמש, ובכל מפה כדאי לפרש אותה כמקום שבו עומדים מול כוח המשיכה של כדור הארץ, של הירח, של הרגשות האישיים, של החיבור לאדמה, ומאפשרים להאיר אותם באור אחר. האור האחר הזה שונה מהתפיסות המקובלות של התקופה ושל האנשים האחרים איתם הם חיים. ולכן האנשים שנוגעים בלילית מוסיפים לעצמם עוד כוח משיכה לחייהם, כוח משיכה חיצוני ושונה מהמקובל והידוע בדרך כלל. הם נחשבים במקרה הטוב למוזרים, והרבה פעמים לכאלו שיצאו מדעתם. זהו ההסבר הנוסף ליחסי הציבור השליליים שקיבלה לילית.

הפרשנות שלי לירח השחור לילית במפת הלידה היא כנקודה שבה אפשר להיות אמיצים ולצאת מהמוכר והידוע לתוך כוח משיכה חדש ואחר. המקום הזה הוא המקום בו שווה לנו לא להתעקש, לוותר ולצאת למשהו גדול יותר. היציאה מתוך האישי והקטן לתוך כוחות גדולים יותר מתרחשת רק על ידי וויתור וכניעה להם. ירח שחור לילית מראה לנו איפה כדאי להיכנע. ירח שחור לילית לא מבטא עשייה במובן הרגיל, גם לא הבנה במובן הרגיל, זה ההסכמה הפשוטה שיש הרבה מעבר למה שאנחנו כבני אדם מסוגלים לתפוס.

הבית בו היא נמצאת הוא הבית בו התפיסה הרחבה יותר יכולה לחלחל, המזל בו היא נמצאת מראה על הדרך בה נאפשר לעצמנו להרים דגל לבן, ולהפסיק להילחם בטחנות רוח.

אותה לילית כמייצגת את כוח המשיכה קשורה קשר הדוק למיניות. נכון להיום המציאות הרווחת היא שלכולם יש פחד מסביב לנושא של מיניות. אחד המפתחות העיקריים לוויתור של לילית הוא קבלה מלאה של עצמכם כישות שיש לה יצרים מיניים. אחת הסיבות שלילית מתעתעת ברבים כל כך (נשים וגברים) היא שנגיעה בה מעוררת תשוקה ורבים כל כך מפחדים לגעת בתשוקה שבתוכם.

ירח שחור לילית בבתים ובמזלות

בית 1 או טלה: לא להתעקש על מי אני כל כך חזק, מה זה משנה הרי האני הזה קיים רק למשך 80 שנה בערך.

בית 2 או שור: לא להתעקש על היאחזות במה שייך לי, הרי חפצים ורכוש שייכים לנו רק לזמן מוגבל בכל מקרה.

בית 3 או תאומים: לא להתעקש על מה שאני יודע, הרי ידע מתחלף, מתעדכן ומשתנה כל הזמן.

בית 4 או סרטן: לא להתעקש על שייכות למשפחת המקור, השבט או המסורת. גם משפחות ושבטים לאורך מחזורי הזמן הגדולים משתנים לאיטם.

בית 5 או אריה: לא להתעקש על הכרה בעצמכם, בכשרונות שלכם, ושאתם אלה שקובעים. כאן מבינים שכשרון בא לבקר בעצמו, וגם פופולריות היא לא משהו שאפשר לשלוט בו ולכן אפשר להפסיק את המרדף אחר אלו.

בית 6 או בתולה: לא להתעקש על דיוק וסדר קבוע שאפשר לצפות אותו או על שמירה על דברים בצורתם הטהורה. סדר ודיוק הם רק מצב אחד מיני רבים של כל החומרים שיש להם חיים משלהם שעליהם אי אפשר לשלוט.

בית 7 או מאזניים: לא להתעקש על מערכות יחסים אידיאליות. אין דבר כזה מערכות יחסים אידיאליות או קבועות, יחסים הם דבר שמשתנה מעצמו ואין לנו שליטה על רצונות, מחשבות ורגשות של אנשים אחרים, גם לא על אלה של עצמנו.

בית 8 או עקרב: לא להתעקש על הישארות ברגשות כובלים כמו נקמה, קנאה או חיפוש מתמיד אחר הכוח שישמור עליכם מפני פגיעה. מדובר כאן בקבלה מלאה של העובדה שלפעמים אנחנו נפגעים, לפעמים פוגעים ובתוך מחזורי הזמן הגדולים אנחנו נותנים ומקבלים התנסויות שמשנות אותנו.

בית 9 או קשת: לא להתעקש על אמונה אחת ולהכריז עליה כ"האמת". פילוסופיות, דתות ואמונות הן פועל יוצא של מרחב וזמן וגם להן יש תאריכי תפוגה במחזורי הזמן הגדולים.

בית 10 או גדי: לא להתעקש על אמונה עיוורת בסמכויות או על פחד מהסמכויות. לא להתעקש על הסמכות האישית שלכם מול אחרים. במחזורי הזמן הגדולים לפעמים אתם קובעים, לפעמים אחרים קובעים לכם.

בית 11 או דלי: לא להתעקש על סולידריות חברית בכל מחיר, גם לא על חדשנות בכל מחיר. גם האידיאלים הגבוהים ביותר מגלים את טבעם הכובל והאפל לאורך מחזורי ההיסטוריה. לכל חדשנות באשר היא יש גם טבע מועיל וגם הרסני.

בית 12 או דגים: לא להתעקש על לתת לגורל לעשות את שלו. אפשר לעזור לגורל עם פעולה נכונה. יש סיבה שנולדנו בני אדם, יש מקום רב לגורל ולכוחות אחרים, ויש גם מקום למה שאנחנו מאפשרים לעצמנו לעשות ולשנות בתוכנו ובסביבה שלנו.

 

Dark Moon Lilith – ירח כהה לילית

ירח כהה ליליתירח כהה לילית הוא ירח נוסף שלא ניתן לראות אותו מאחר והוא לא מחזיר את קרני השמש. כבר במאה ה-17 טענו אסטרונומים שהם מבחינים בירח נוסף הסובב את כדור הארץ, ושאפשר להבחין בו רק במקרים הבודדים בהם הוא נצפה כנקודה שחורה קטנה החולפת על פני השמש. האסטרולוג ספריאל (Sepharial) היה הראשון שהתייחס אליו ונתן לו פרסום.

לירח כהה לילית לוקח 119 יום להקיף את כדור הארץ (חודש), כך שהוא נמצא בערך 10 ימים במזל.

אין הסכמה גורפת לגבי קיומו של הירח הכהה הנוסף.

ירח כהה לילית דומה במהותו למצב בו אנחנו נמצאים כאשר אנחנו חולמים. עולם התעתועים הפרטי והאישי. החלומות הפרטיים של כל אחד ואחת מאיתנו שבתוכם אנחנו מרגישים בטוחים נמצאים שם, החלומות שהם כל כך אישיים שאנחנו לא מספרים עליהם לאף אחד (גם לא לפסיכולוג, בטח שלא לבני זוג, משפחה וחברים).

ירח כהה לילית כאלטר-אגו של הירח מבקש מאיתנו לוותר על כל ההגדרות הירחיות שלנו: את מי אנחנו אוהבים, למי אנחנו קשורים, ההרגלים הקטנים שגורמים לנו להרגיש בטוחים. הירח הכהה מסרס את המרדף אחר הרצונות הקטנים שלנו והמרדף אחרי הגדלת האגו הפרטי שלנו, זהו המקום שבו אנחנו נשארים ערומים לגמרי כי אין מי שיראה אותנו, אפילו שם ברור ופרטי משלנו אין לנו, גם לא הזהות המינית שלנו, וזה הרמז לפרשנות של הירח הכהה לילית. כולנו מבלים בערך שליש מהחיים שלנו בשינה. ירח כהה לילית מרמז על הקיום הנוסף הזה שמתרחש בזמן שהגוף ישן והתודעה משוחררת.

לילית מסמלת את המקום בו אי אפשר לשלוט עליכם, גם אתם לא יכולים לשלוט על עצמכם ולכן כל שאתם יכולים לעשות הוא לחלום את החלומות האלו בשביל כולם, לא רק בשביל עצמכם.

ירח כהה לילית בבתים ובמזלות:

בית 1 או טלה

לצאת מהחלומות הנעימים שבהם מנצחים כל הזמן, או מגיעים ראשונים, ויחד איתם גם מחלומות בלהה על הפסד, או התעלמות מקיומכם.

בית 2 או שור:

לצאת מהחלומות הנעימים על עולם שבו אפשר לספק את כל המאוויים בלי לשלם מחיר עליהם, או שיש לכם תרנגולת שמטילה ביצי זהב, ויחד איתם מחלומות הבלהה שאין לכם כלום, אתם לא שווים כלום ולעולם לא יהיה לכם משהו בעל ערך.

בית 3 או תאומים

לצאת מהחלומות הנעימים שאתם יודעי כל, גאונים שעדיין לא התגלו, שיש לכם גישה לידע נסתר ויחד איתם מהבעתה שיחשבו שאתם טיפשים, או לא אינטליגנטים, או שלא יבינו אתכם.

בית 4 או סרטן

לצאת מהחלומות הנעימים על ילדות מאושרת שהיתה יכולה להיות אילו רק…., מהבית המושלם שהיה יכול להיות אילו רק…., ויחד איתם מהבעתה מאחריות בלתי אפשרית שנופלת עליכם, או חלומות הבלהה שבהם אין לכם מקום בטוח משלכם.

בית 5 או אריה

לצאת מהחלומות הנעימים על מלכות, או לפחות שאתם מנהלים את העולם ויחד איתם מהבעתה לגלות שאתם סתם רגילים כמו כולם.

בית 6 או בתולה

לצאת מחלומות נעימים על עולם סטרילי שבו לכל דבר יש מקום ולכל זמן יש תכלית. וגם מחלומות הבעתה מהתפרצויות רגשיות, חיידקים, אי עמידה בזמנים, או לאבד דברים.

בית 7 או מאזניים

לצאת מחלומות נעימים על זוגיות מהאגדות בסגנון של "והם חיו באושר ובעושר עד עצם היום הזה" ויחד איתם מהבלהה המשתקת של החלומות שבהם אתם נשארים לבד.

בית 8 או עקרב

לצאת מחלומות נעימים שיש לכם כוח קסמים שמאפשר לכם להשיג את מה שאתם רוצים, יחד עם אלו גם מהפחד ממה תעשו אם אכן יהיה לכם את הכוח הזה.

בית 9 או קשת

לצאת מחלומות נעימים על שכולם עוזבים אתכם לבד ואתם יכולים לקרוא או לנדוד ברוחכם בחופשיות. חלומות הבלהה הם שאתם מגלים שכל מה שלמדתם וחשבתם הוא לא ה"אמת".

בית 10 או גדי

לצאת מחלומות נעימים על הצלחה ומעמד. וגם מחלומות הבעתה על כשלון או זלזול מהסביבה.

בית 11 או דלי

לצאת מחלומות על עולם אחר שבו לא חייבים להתחשב ברגשות של כולם כל הזמן, כולם באותו הראש ואידיאולוגיה זהה מניעה את כולם. חלומות הבעתה הם שאתם הופכים לסתם מספר ומאבדים את הזהות שלכם בתוך קבוצה לא מזוהה.

בית 12 או דגים

להבין שיש מקום גם לסיוטים וגם לחלומות הטובים, להשתדל לחלום למען הכלל ולא למען האגו הפרטי.

לילית

14 תגובות

  1. לילית נקראת באנגלית ירח שחור או ירח כהה, כך שיש לה קשר טבעי אל הירח.
   בבית 3 ובמזל אוויר הירח יכול יותר בקלות לבטא את הקשר הזה.

   מעין

 1. היי מעיין, את יודעת באיזה אתר שעושה מפות אסטרולוגיות מחשבים את "ירח כהה לילית"?

 2. במפת הלידה מופיעה שמה בבית 5, שם נמצא גם מזל סרטן.
  תאריך לידה:

  עדיין לא הבנתי מה זה אומר העניין, אבל הוא נשמע מטריד…

  1. הי אריאל,

   את לילית מתחילים להבין או באמת להרגיש רק אחרי גיל 30, לקראת 40.
   בגיל שלך עדיף להתמקד בדברים אחרים, עד שמגיעה פרופורציה שנרכשת רק עם נסיון חיים…..

 3. שלום מעיין.
  מאמר מרתק, תודה לך.

  כיצד אפשר למצוא מהו מיקום לילית במפה?
  ירח שחור וגם ירח כהה.

  תודה
  מיכל

  1. תשלחי לי מייל עם תאריך לידה, שעת לידה ומקום לידה ואני אשלח לך מפה עם הליליות.
   אפשר גם ב – astro.com.

 4. שלום מעיין
  האם ישנה אפשרות להתגבר על לילית ? למשל בקנאת אחים בית 3 בדלי.
  האם יש לתקופות בחיים השפעה על לילית למשל חינוך ילדות ?

  1. הי אלי,

   למיטב הבנתי לילית פשוט שם, כמו שהשמיים שם, האוקיאנוס, וירוסים וכו'. כמו שלא מתגברים על כוחות הטבע (לא באמת, ולא לאורך זמן), כך גם לילית. פיתוח תודעה יכול לעזור בלהבין את המקום שלנו, בעיקר בלהנמיך את הציפיות שלנו מעצמנו ומהחיים, ובמקום לחלום בענק או לרצות את מה שאי אפשר, לעשות את הצעדים הקטנים האפשריים לשיפור מיידי וקטן של איכות החיים האישית.
   לא ממש חקרתי השפעות של קידומים ומעברים על לילית במפות אז אין לי תשובה ברורה, מהמחקרים שקראתי לא מצאתי משהו ברור.

 5. היי לילית בבית ראשון צמודה לאופק במאזניים במעלה 22 מה זה אומר
  תודה על מאמר מעניין

  1. הי,
   כדי להבין את לילית, חייב לראות את כל המפה. עקרונית כשהאופק הוא במאזניים ולילית שם, אז דבר ראשון האנרגיה של לילית יחסית בולטת ומעוררת תשוקה אצל מי שפוגש אותך. מהצד שלך, הנושא של מערכות יחסים מקבל עומק ורוחב שמפתיע את בני הזוג שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.