כוכבי שבת

כוכבי שבת בניגוד לכוכבי לכת, נשארים באותו המקום. כיום אנחנו יודעים שההבדל בינם לבין 7 (או 10) הפלנטות המוכרות לנו ממערכת השמש שלנו הוא שהם עצמם שמשות של מערכות שמש אחרות. כבר מימי קדם נעשה בהם שימוש נרחב למטרות ניווט, חישוב זמנים לחקלאות ולחגים שונים. באסטרולוגיה העתיקה היה שימוש נרחב בשיטות שונות גם להבנה וגם לחיזוי על פי כוכבי השבת. יש לנו עדויות רבות מהעת העתיקה על קביעת לוחות זמנים בהתאם לזריחתם (בצמידות לשמש) של כוכבים שונים, והיחס בינם לבין מעבר השמש השנתי היה לוח השנה העתיק ביותר.

ישנם כל כך הרבה כוכבי שבת. לדוגמא, תלמי בספרו האלמגסט ציין 1022 כוכבים שונים על פי מעלות קווי האורך, כך שאפשר בקלות ללכת לאיבוד אם מתחילים להשתמש בהם. במאמר הקרוב אני אסקור את אלו שמקובלים על כולם כמשפיעים ביותר. אם אתם שואלים איך הוחלט מי משפיע יותר, התשובה היא פשוטה: אנחנו משתמשים בכוכבים הזוהרים ביותר, אלו שאפשר בקלות לראות בשמי הלילה גם בערים של ימינו.

אז איך מוסיפים כוכבי שבת לקריאת מפות? אסטרולוגים לאורך ההיסטוריה תהו על טבעם של כוכבי השבת, מהו סוג ההתנהגות שלהם ומהם סוגי הפעולה השונים בהם הם מתבטאים במהלך חיי האדם, או בחיזוי אירועים כלליים. כוכבי שבת משפיעים ביותר ומוסיפים והופכים לחלק מטבעו של האדם וחלק מסיפור חייו כאשר הם בצמידות לצירים (אופק ו-MC במיוחד), אח"כ שמש וירח ואח"כ שאר הפלנטות, שם הן מוסיפות לטבע הפלנטה. ז"א למרקורי יכולת מנטלית, למרס יכולת מלחמתית ולונוס יופי ורכוש. כוכבי שבת משפיעים אך ורק בצמידות ובטווח של עד חצי מעלה, לא יותר .  וויליאם לילי, אסטרולוג נודע מהמאה ה-17 כתב עליהם: " כוכבי השבת נותנים מתנות גדולות, ואפילו מרוממות מעוני לעושר רב, 7 הפלנטות לא עושות זאת."

בגלל התנועה של נקיפת ציר כדור הארץ, כל 72 שנים לערך כוכבי השבת זזים במעלה אחת. חשוב שתבדקו בשנת הלידה שלכם מה היה מיקומם המדוייק כדי לוודא שאכן יש צמידות לפלנטה או לציר, המעלות הרשומות להלן נכונות לשנת 2000.

פרשנות כוכבי השבת:

כוכבי שבת משפיעים כאשר יש צמידות ביניהם לבין גורם במפת הלידה או מפת האירוע. הגורמים הם: הצירים (MC, אופק, DC ונדיר), השמש והירח מרקורי מרס וונוס. באופן אישי לא ראיתי אותם משפיעים על הפלנטות החדשות (פלוטו, אוראנוס ונפטון) במפת הלידה, הם כן משפיעים בדרכם שלהם על אירועים עולמיים. אולי בגלל שכאשר יש צמידות שכזו היא רלוונטית להרבה זמן ולהרבה אנשים.

לפני שמתרגשים יותר מדי מכוכבי השבת והתיאור של השפעתם (במיוחד אלו שהתיאור הוא לא חיובי במיוחד) תזכרו שכוכב שבת לבדו לא יכול להשפיע עליכם עד כדי כך. במפת הלידה חייבות להיות עוד חתימות המכוונות לכל אפשרות שיכולה לקרות וטבע האדם מורכב מהרבה פלנטות ויש לו בחירה חופשית בביטוי של כל אחת מהפלנטות וכל אחד מכוכבי השבת.

כוכבי שבת מדגישים איכויות שכבר קיימות יותר מאשר מעניקים אותם. ולכן חייבת להיות התאמה במפת הלידה או ביכולת של הפלנטה אליה הם צמודים כדי שכל מה שקשור אל כוכב השבת אכן יתבטא בחיים. ההשפעה הגדולה ביותר מתרחשת כאשר כוכב השבת והפלנטה הם בעלי אותה איכות שאז היא מועצמת מאוד בחיי האדם. לדוגמא: מרס צמוד לאנטארס יהפוך ליותר מרס, מרס צמוד לוגה יכול קצת לאבד את טבעו המלחמתי ולהפוך לרך יותר.

ארבעת המלכים:

ארבעת המלכים - כוכבי שבתארבעת המלכים של פרס, ארבעת פרשי האפוקליפסה, או המייצגים של ארבעת המלאכים:

כל ארבעת המלכים הם בעלי אפשרות לכבוד רב, פרסום, הצלחה, ועושר, ובאותה המידה בעלי האפשרות לנפילה מהגבהים הללו עקב הרס עצמי שנובע מאגו גדול, נקמנות או התמכרויות. בהרבה מקרים אין את הסיפורים הקיצוניים הללו אבל בכל מקרה אנשים שיש להם אחד או יותר מארבעת המלכים במקום בולט במפת הלידה הם אנשים שאי אפשר להתעלם מהם. אם יש לכם אותם במקום מרכזי (אופק, MC, שמש או ירח) זכרו לשמור על הגינות, הסכימו לחלוק בהצלחתכם, ותמשיכו להיות עצמאיים ושלמים בדעתכם.

אנטארס (ANTARES) – נמצא ב 9 מעלות '46 קשת.

המלאך אוריאל, הצופה אל המערב. נמצא בלב קונסטלציית עקרב ומכאן שמו: לב העקרב. לפי תלמי טבעו דומה למרס ויופיטר, לפי אחרים כמו מרס ושבתאי או מרס ומרקורי. אנטארס מביא עימו אמביציה אדירה, כוח רב, אלימות ותאוות בצע. הוא יכול לגרום להרס עצמי על ידי עיקשות ונקמנות. באספקטים טובים הוא יכול להביא להצלחה גדולה, אבל איתה גם את הסיכוי להרס ומוות אלים, בכל מקרה מדובר על מאמצים רבים שיכולים להוביל לכבוד ומעמד שאח"כ קשה לשמור עליהם, במיוחד אם הנטייה לאלימות קיימת. אנטארס הופך אנשים ללוחמניים, הוא טוב לאנשי צבא, הוא נותן אומץ ותעוזה. טבעו האלים של אנטארס מחייב את אלו שאצלם הוא דומיננטי להיות מוכנים לכל צרה שתגיע באופן בלתי צפוי, והחשוב מכל להישמר מהרס עצמי שיכול להגיע בגלל תאוות כוח, נקמנות ועקשנות.

אלדברן (ALDEBARAN) – נמצא ב 9 מעלות '47 תאומים

            המלאך מיכאל, הצופה אל המזרח. מסמל את עין ימין של מזל שור ומכאן שמו הנוסף, עין השור. לפי תלמי טבעו דומה לזה של מרס, אבל יש לו שם טוב יותר מאנטארס שנמצא בדיוק מולו. אלדברן מביא עימו כריזמה, נטייה להנאות ויחד איתה יכולת דיבור טובה, הצלחה שגם עליה קשה לשמור, הצלחה עם בני המין השני, חוזק נפשי ופיזי, העזה וכוח לחימה.

רגולוס – (REGULUS) נמצא ב-29 מעלות 50' אריה

            המלאך רפאל, הצופה אל הצפון. נמצא במרכז מזל האריה ומשם שמו לב האריה. זה נחשב לכוכב המיטיב ביותר, ממליך המלכים. לפי תלמי טבעו דומה למרס ויופיטר. הוא מעניק הצלחה אדירה, כוח רצון, פרסום, עצמאות, נדיבות, רוחב לב ויכולת הנהגה. ישנה אזהרה במקרה שלו לא ליפול למלכודת של אגו מאניה כי אז כל ההישגים יעלמו כפי שהם הגיעו.

פומהלהוט – (FOMALHAUT) נמצא ב-3 מעלות 52' דגים

            המלאך גבריאל, הצופה אל הדרום. נמצא ליד הפה של הדג הדרומי. גם פומלהוט נחשב למיטיב ביותר אבל ההשפעה שלו לפעמים מגיעה רק אחרי המוות. תלמי מתייחס אליו כאל טבע של מרקורי וונוס, אסטרולוגים מודרניים מתייחסים אליו כמו אל נפטון קיצוני (או מעבר לאנושיות, או הכי אנושי מתמכר שיש) הוא נותן כוח מנטלי נהדר יחד עם הקסם של ונוס. אצל רבים יש נטייה לרוחניות יותר מאשר לגשמיות. מעניק כישרונות בתחומי האומנות והכתיבה. גם אצלו כמו אצל שאר ארבעת הפרשים אפשר למצוא את הקיצוניות של הצלחה אדירה או בזבוז של יכולת מיוחדת.

כוכבי השבת הבולטים ביותר:

סיריוס והפליאדות - כוכבי שבתסיריוס (SIRIUS) – נמצא ב-14 מעלות 05' סרטן

            הכוכב הזוהר ביותר בשמיים, קדוש לרוב התרבויות הקדומות ובעל השפעה אדירה גם בימינו אנו. ידוע גם ככוכב הכלב בגלל מיקומו בקונסטלציית הכלב הגדול. יש לו השפעה מיוחדת בנושאים עולמיים כלליים כאשר הוא מופיע בליקויים או במפות כניסת שמש (Ingress). אפשר להבין אותו בקלות אם זוכרים שהוא נמצא בצמידות לשמש במפת הלידה של ארה"ב. טבעו דומה ליופיטר ומרס. הוא נותן שם טוב, כבוד, מימדים גדולים, תשוקה עזה ונאמנות. יחד עם זאת הוא מביא עימו פתיל קצר שמביא לאיומים מהר מאוד וגאווה גדולה שיכולה לעלות ביוקר. במיקומים טובים הוא יכול להמליך מלכים או להביא למקום של שליטה וניהול.

הפליאדות: אלקיון (ALCYONE) – נמצא ב-0 מעלות 00' תאומים

            הפליאדות קלות לזיהוי בשמי השמיים כמקבץ הכוכבים בכתף השור. ידועות גם כשבע האחיות, או שבע האחיות הבוכיות. וטבעם נחשב לשילוב של הירח עם מרס (הרבה מאוד אנרגיה רגשית) השפעת הפליאדות היא השפעה נשית בעיקרה והופכת גם גברים לנשיים. אנשים שמדגישים את הצד הנשי, התלותי, הבכייני, הקנאי והנאחז באנשים וחפצים. משקיעים במראה החיצוני ומחפשים אחרי הנאות חולפות אך לא שבעים מהם לעולם. זהו מקום שנחשב למקום עצוב שגורם לבכי רב.

אלגול – (ALGOL) נמצא ב-26 מעלות 10' שור

            לאלגול הידוע גם בכינוי ראש המדוזה או ראש השטן נקשרו כל הרעות הכי גדולות הידועות לאדם. הוא כוכב בינארי ולכן נראה זוהר מאוד או כבוי לחלוטין (מסתיר את עצמו מעינינו בכדור הארץ), מיקומו הוא על ראש המדוזה בקונסטלציית פרסאוס. הוא ידוע בהשפעתו המזיקה לאדם ולסובב את האדם. הוא נותן אופי לוחמני ואלים שמוביל את האדם להרס עצמי יחד עם מי שנמצא בסביבה. אלו אנשים אמיצים ונועזים אבל אין להם מוסר, קל להם לשקר ואופיים מוביל אותם לצרות. הקדמונים דימו אותו לטבעו של סטורן ושל יופיטר.

אסטרולוגים מודרניים מדגישים את כוחות הטרנספורמציה של אלגול ואת כוחות הנפש הנובעים ממנו. כשפוגשים את אלגול, פוגשים את הטבע האנושי הקשה, קשה להבנה וקשה לעיכול ומשם גם חוסר היכולת להסביר אותו או להתמודד איתו. ישנם אמנים רבים שנולדו עם השפעתו של אלגול במפת הלידה שלהם ולכולם משותפת היכולת להתעלות מעבר לזמן שלהם ולגעת במשהו שלמותי שנוגע באנשים באשר הם, לא משנה מהי התרבות ממנה הם מגיעים.

בטלגוס – (BETELGEUSE) נמצא ב-28 מעלות 45' תאומים.

            נמצא בקונסטלציית אוריון ליד הכתף שלו. לבטלגוס נקשרו כתרים רבים הקשורים להצלחה, עיטורי כבוד צבאיים ואחרים, אנשים בולטים בשטח לטובה וכאלו שמצליחים הרבה פעמים גם כלכלית. טבעו נחשב לדומה לאלו של מרס ומרקורי והוא מביא עימו יכולת תקשורתית מצויינת שעוזרת להצלחה בעסקי המסחר.

ריגל (RIGEL) – נמצא ב-16 מעלות 50' תאומים

            נמצא ברגל של אוריון הצייד. טבעו של ריגל הוא שילוב של סטורן ויופיטר. כוכב חיובי ביותר בעיקרו שמביא עימו כבוד, עושר, פרסום, עוזר להמצאות חדשות ולידיים טובות. ישנה אזהרה במקרה שלו להישמר מפזיזות.

קסטור  (CASTOR)– נמצא ב-20 מעלות 14' סרטן

            נמצא בראשו של התאום הימני (הצפוני או המערבי) ממזל תאומים. במיתולוגיה הוא התאום בן התמותה, ידוע בכישרונו באילוף חיות ובמיוחד סוסים. טבעו דומה למרקורי והוא נותן אינטלקט מצויין ואת כל שאר היכולות המרקוריאלויות החיוביות. אבל בתאומים שני הכיוונים יכולים להיות כך שאפשר לאבד גם את כל ההישגים הללו.

פולוקס (POLLUX)– נמצא ב-23 מעלות  13' סרטן

            נמצא בראשו של התאום השמאלי (הדרומי או המזרחי) ממזל תאומים. במיתולוגיה הוא התאום שזכה לחיי נצח והיה ידוע כמתאגרף טוב. טבעו דומה לזה של מרס והוא מעניק אומץ, מיומנות והעזה חכמה. בדיוק כמו שלמרס יש שני צדדים כך גם לכוכב הזה יש את הצד החיובי ויש את הצד האלים יותר.

פרוקיון (PROCYON) – נמצא ב-25 מעלות 27' סרטן

הכוכב נמצא בקונסטלציית הכלב הקטן והוא הכוכב הזוהר ביותר שם. טבעו דומה למרקורי ולמרס. הוא נחשב לכוכב שיכול להיטיב מאוד, אבל טבעם של האנשים הוא נחפז, קנאי וכאלה שלא מקשיבים לאחרים. יחד עם זאת יש כוח רצון ויכולת להוציא רעיונות לפעולה. הוא נחשב לבעל מזג חם שמתלקח בקלות וחצוף. הוא יכול להוביל להצלחה שקשה מאוד לשמור עליה כי לא חושבים קדימה ומתרגזים בקלות. ועדיין הוא חיובי הרבה יותר משלילי.

ספיקה (SPICA)– נמצא ב-23 מעלות 50' מאזניים

ספיקה הוא הכוכב הזוהר ביותר בידיים של הבתולה המחזיקה את החיטה. נחשב למוסיף הצלחה לכל פלנטה בה הוא נוגע. טבעו דומה לונוס ומרס והוא מביא עימו מזג נעים, חיבה לאומנות ולמדעים, קצת תמימות וחוסר מצפון שיכולים להוביל לאי צדק.

כוכבי שבתארקטורוס (ARCTURUS) נמצא ב-24 מעלות 14' מאזניים.

מיקומו של ארקטורוס הוא בקונסטלציית שומר הדובים והוא מפורסם מימי עברו ככוכב שעל פיו ספנים כיוונו את דרכם. טבעו דומה למרס ויופיטר והא בעל פוטנציאל לעושר, כבוד והצלחה במסחר. הוא בכל מקרה נותן אנשים שיודעים לסמוך על עצמם, חופשיים ואינדיבידואליסטים.

וגה (VEGA)– נמצא ב13 מעלות גדי

וגה נמצא בקונסטלציית הנבל וטבעו דומה לונוס ומרקורי. הוא נחשב לכוכב מיטיב ביותר. הוא נותן חיבה למוזיקה, טבע פואטי, מפותח והרמוני וכישרונות אומנותיים או מדעיים. מוסיף אופטימיות, אידיאליסטיות והתבוננות חיובית על התרחשויות החיים. יחד עם זאת הוא מוסיף ליומרנות ותאוותנות. יכול להוביל להצלחה כאשר נמצא על האופק או MC.

אלטייר (ALTAIR) – נמצא ב-1 מעלות 47' דלי.

            מיקומו של אלטייר הוא ליד הצוואר של קונסטלציית הנשר. טבעו דומה למרס ויופיטר והוא עוזר ליצור לוחמים דגולים. הוא מעניק בטחון עצמי, שאפתנות, אומץ ואמביציה. יכול להוביל לעמדות ניהול או פיקוד בכירות ששכרם לצידן, בקרינות קשות יכול להוביל למרחץ דמים.

דנב (DENEB ADIGE) – נמצא ב-5 מעלות 20' דגים

נמצא ליד הזנב של קונסטלציית הברבור. טבעו של דנב הוא שילוב של מרקורי וונוס ולכן הוא עוזר לביטויים אומנותיים או מדעיים. הסיכוי שכישרון והתמדה יביאו לתוצאות טובות גם בתחום הכלכלי הן גדולות ברגע שיש קשר בינו לבין פלנטה או ציר במפת הלידה. בכל מקרה הוא מוסיף פואטיות, ליריות וחולמניות למבט הכללי לחיים.

סשת (SCHEAT)  – נמצא ב-29 מעלות 22' דגים.

נמצא בקונסטלציית פגסוס ליד הרגל של הסוס. כוכב השבת הזה מסמל על סיומים של דברים רבים. הוא גורם להתבוננות אחורה והרבה תחושות של צער. בהשפעתו האנשים שאפתנים, יהירים, אינטואיטיביים, קפריזיים וכושר שיפוט לקוי. טבעו נחשב לדומה למרס ומרקורי. לכוכב השבת הזה יש קשר לספנות ולאסונות או תאונות הקשורים במים.

אקרוקס (ACRUX) – נמצא ב-11 מעלות 52' עקרב

            ממוקם בתחתית הצלב ליד רגלו של הקנטאור (קונסטלציה – לא הקשת). טבעו דומה לזה של יופיטר והוא מעניק עניין במיסטיקה, אסטרולוגיה, אוקולט ונושאים רוחניים ותיאולוגיים אחרים. הרבה פעמים הוא מופיע במיקום מרכזי אצל אסטרולוגים ועוסקים במסתורין.

אחרנאר (ACHERNAR)– נמצא ב-15 מעלות 19' דגים

            מיקומו הוא ליד שפך הנהר הקרוב לקוטב הדרומי. טבעו דומה ליופיטר והוא מעניק הצלחה למחזיקי משרות ציבוריות. תחת השפעתו אנשים הופכים לבעלי אופקים רחבים, נדיבים ובעלי עניין ברוחניות ובדת.

שני האחרונים יחד עם פומהלוט זכו לייצוג בקומדיה האלוהית של דנטה כמייצגי המידות הטובות: אמונה, תקווה וצדקה.

מעין קורס אסטרולוגיה

12 מחשבות על “כוכבי שבת”

 1. היי מעיין, מהסתכלות במפה שלי, ראיתי שיש לי את המעלות הכמעט מדוייקות של 3 כוכבי לכת, השאלה אם רק מספר המעלה קובע צמידות או צריך שהכוכב שבת יהיה גם במזל שלו וגם במעלה המדוייקת? מקווה שאני מובנת(: נ.ב תודה על ההשקעה שלך אני קוראת נלהבת כבר כמה שנים.

  הגב
  • הי קרן
   כמו כל דבר באסטרולוגיה (ובחיים) תלוי את מי את שואלת.
   לכוכבי שבת אין מזל, הם נמצאים מחוץ לחגורת המזלות ושמם "שבת" מלשון יושבים בניגוד ל"לכת" מלשון הולכים אומר שהם לא זזים. בגלל תנועת נקיפת כדור הארץ הם כן נעים בקצב של מעלה אחת לכל 72 שנים, אבל לעינינינו, למשך תקופת חיים אחת של אדם הם נשארים במקום.
   בנוגע להשפעה: באופן בסיסי אם יש לך פלנטה או קרן מפה (אופק, MC) בצמידות של עד מעלה אליהם אז יש להם השפעה, התכונות שלהם הופכות לחלק מהתכונות של הפלנטה.
   אבל, אצל הבבלים, כשלא חישבו את הזודיאק לפי מעלות, ההשפעה היתה נחשבת לפי הראייה. ז"א אם בלילה שבו נולדת, מהמקום שבו נולדת נראה כוכב שבת זורח בצמידות לאחת הפלנטות זה אומר שיש לו השפעה, גם אם בחישוב המעלות המודרני נראה שאין קשר ביניהם.
   את מוזמנת לייעוץ אישי שבו אני יכולה להכין לך מפה מבוססת על כוכבי שבת ביחס לפלנטות במפת הלידה לפי הראיה (מתוך תוכנה שנקראת starlight).

   הגב
 2. מעיין תודה רבה על התשובה המפורטת! שאלה אחרונה בהחלט רק אם אפשרי תעני לי, לגבי רגולוס, יש לי ראש דרקון בבית 5 באריה במעלה ה29, ויש לי גם מרס בבתולה אבל בבית 5 במעלה 0, איפה רגולוס באריה ? בבתולה? אני כבר מבולבלת חלק אומרים שרגולוס נמצא במעלה 29 וחלק אומרים בבתולה במעלה 0…תודה רבה רבה

  הגב
  • בגלל תנועת נקיפת כדור הארץ, כוכבי השבת "זזים" מעלה אחת כל 72 שנים.
   רגולוס עבר מ-29 אריה ל-0 בתולה בשנת 2012.
   השפעת כוכב השבת (והלכת) היא לפי המיקום שלו במפת הלידה, לא לפי המיקום הנוכחי.

   הגב
 3. שלום מעין, רק שאלה: מהו האורביס שיכול להיות בין כוכבי שבת וכוכבי לכת? האם 2 מעלות גם יכול להחשב?
  בברכה ותודה מראש על תשובה אפשרית
  שרה

  הגב
  • אני לוקחת אורב של מקסימום מעלה לכוכבי שבת (לסיריוס אפשר גם 2).
   וחשוב – כוכבי שבת לא עושים זוויות! צמידות בלבד

   הגב
 4. הי מעיין, עוד שאלה. מצאתי באתר של פנינה כץ, שכוכב השבת אלדברן, נמצא בעין שמאל של השור. ואצלך בעין ימין. אז מה עכשיו? ימין או שמאל? תודה על תשובה.
  בברכה שרה

  הגב

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.