היסודות באסטרולוגיה

היסודות הבסיסיים המרכיבים את החיים כפי שהם מוכרים לנו הם:

אש, מים, אוויר ואדמה

היסודות באסטרולוגיה

היסודות הבסיסיים הללו הוגדרו כבר בשחר האסטרולוגיה ההלניסטית וכנראה שהגיעו אליה ממקורות קדומים יותר. אלו הן אבני הבניין הבסיסיות שמרכיבות אותנו כבני אדם והבנה בסיסית שלהם היא הכרחית כדי להבין אסטרולוגיה, כדי להבין בני אדם ולמה הם מתנהגים כמו שהם מתנהגים, נמשכים למה שהם נמשכים, נוטים למחלות מסוגים שונים ועוד.

הבנת היסודות הבסיסיים של האסטרולוגיה מאפשרת לנו לענות בפשטות רבה על השאלות הבאות:

לאן תשומת ליבו של האדם מופנית?

מה "נעלם" מעיניו מאחר וחסר לו היסוד במפת הלידה (שהיא המייצגת האנרגטית של חייו)?

וכמובן ששאלות רבות אחרות מקבלות מענה יחד עם הבנה בסיסית של האנרגיה ה(אל)כימית הבסיסית שגורמת לכולנו לבחור להגיב או לא להגיב בדרך מסויימת, שדוחפת אותנו להתעניין בנושאים מסויימים ולא להבין בכלל נושאים אחרים, האנרגיה הבסיסית שאומרת הרבה על איזה מקצוע יתאים לנו יותר, מה הדבר הזה שמעצבן אחרים כאשר הם נמצאים איתנו, ועוד ועוד.

קצת טכניקה: כדי לדעת מהו היסוד המודגש או החסר אצלכם, תכינו לעצמכם מפת לידה ופשוט תראו כמה פלנטות יש (או אין) לכם בכל יסוד. באופן אישי אני נותנת חשיבות גדולה יותר לכוכבים האישיים (שמש, ירח, ונוס, מרס, מרקורי) בבדיקה של יסודות, מאחר והם אלו שקשורים יותר למבנה האישי של האדם, כשהכוכבים הדוריים נותנים יותר את המסגרות החיצוניות אליהן הוא נולד.

 

אסטרולוגיה יסוד האשיסוד האש

(טלה, אריה וקשת) מביא להתלהבות, רצון לדומיננטיות, שאפתנות, אימפולסיביות, וחוסר מנוחה, תחושה של כיף מהחיים

אלו שיש להם דומיננטיות ביסוד האש הם אנשים מאוד בולטים בשטח, יצירתיים ויצריים מאוד, לא מוכנים לקבל פקודות, אימפולסיביים וחושבים שהם יודעים הכל, הם נעולים על מה שהם רוצים באותו הרגע, וקשה להם לצפות קדימה, או לחכות בסבלנות. מנסים להיות דומיננטיים בכל מחיר. הם יכולים להתיש אחרים שאין להם הרבה מיסוד האש, יכולים גם להכעיס בחוסר ההתחשבות שלהם. אחרים יתלוננו עליהם שהם עושים רק מה שבא להם באותו הרגע, ושהם שתלטנים ותוקפניים.

אלו שחסר להם יסוד האש במפה נוטים להיות פחות פעילים, מעדיפים להיות מובלים ולא מובילים. הם חייבים לדעת למה הם עושים משהו ולא מוכנים לנסות דברים חדשים, או להתנסות במשהו שהם מגדירים כ-"סתם". קשה להם להתנהל עם ההתרגשויות הקטנות והגדולות שהחיים מביאים. חוסר היוזמה שלהם מעצבן גם אותם וגם אחרים. התלונה העיקרית נגדם היא שהם לא עושים הרבה.

 

אסטרולוגיה יסוד האדמהיסוד האדמה

(שור, בתולה וגדי) מביא תחושה, מגע, יציבות, פרקטיות, וחתירה בלתי פוסקת לביטחון חומרי שמושג על ידי עבודה.

דומיננטיות של יסוד האדמה מובילה ליכולת ביצועית מעולה וחושים מפותחים. מרדף אחרי בטחון חומרי, רכושנות (גם כלפי אנשים) מחסור בדמיון, התלהבות ותקווה. סגירות, מסורתיות והתנגדות עזה לשינויים. אחרים יתלוננו עליהם שהם לא מוכנים לצאת מהשגרה שלהם ושהם קמצנים.

אלו שחסר להם יסוד האדמה נוטים לרחף מעל המציאות, אימפולסיביים, הפכפכים, לא משלימים את מה שהם מתחילים, וגם אם יש להם רעיונות נהדרים, אין להם את ההתמדה הנחוצה יחד עם הכוח שמוציא דברים לפועל לאורך זמן. התלונה העיקרית נגדם היא שאי אפשר לסמוך עליהם.

 

 

אסטרולוגיה יסוד האוויריסוד האוויר

(תאומים, מאזניים, דלי) מביא את הרעיונות, התקשורת, ההתמצאות בסביבה והשתלבות בה. זהו היסוד שמגדיר אותנו כאנושיים, כאלו שלומדים, מלמדים, מתפתחים דרך הבנה.

אלו שחסר להם יסוד האוויר מתקשים בלמידת קונספטים ורעיונות לא מוחשיים. הם לא מצליחים לדבר או להגיב בהתאם לסביבה שבה הם נמצאים ומכאן יכולות לנבוע גם בעיות חברתיות. הם לומדים בעיקר על ידי נסיון וטעייה בדרך הארוכה. אחרים מתלוננים עליהם שהם קצת איטיים בחשיבה.

אלו שיש להם עודף אוויר מבלים את חייהם עם אנשים אחרים, או בלמידה בלתי פוסקת. הם שקועים בדעות ורעיונות ומי אמר מה למי על חשבון הנושאים האחרים שיש בחיים, נסחפים בקלות אחרי רעיונות ודעות, יכולים לרמות אחרים בקלות וגם את עצמם על הדרך. התלונה העיקרית נגדם היא שאין להם עמוד שדרה והם יגידו לכל אחד את מה שהם חושבים שהוא רוצה לשמוע.

 

 

אסטרולוגיה יסוד המיםיסוד המים

(סרטן, עקרב, דגים) מביא עמו אמוציונליות, רגישות, הבנה אינטואיטיבית ויצירתיות אמנותית.

אלו שחסר להם יסוד המים במפה לא מאמינים לכל מה שהם לא יכולים לראות בעיניהם וכך מפספסים הרבה מהטונים הנוספים שיש בחיים, קשה להם להתחבר לרגשות שלהם, וכל הנושא הרוחני/רגשי נראה להם כזר ומרוחק ממי שהם ומכאן שקשה להם להבין את המניעים של מי שבסביבתם. אחרים יתלוננו עליהם שהם לא מסוגלים להבנה ולתמיכה רגשית, ושהם מזלזלים באלו שבעיניהם נראים כנוטים למצבי רוח.

אלו שיסוד המים דומיננטי אצלם נוטים למשברים נפשיים ורגשיים, קשה להם להסביר את עצמם והם יכולים או להסתגר ולא להגיב או להגיב בעוצמה מתפרצת שלא קשורה לאותו הרגע. יכולים להיות בחמלה אדירה רגע אחד ובשנאה תהומית ברגע שאחריו. נטייה לבריחה מהמציאות. עליהם מתלוננים לא מעט, בעיקר על נושא ההרס העצמי והתגובות הבלתי צפויות.

 

 

הגורם המאזן:

בכל מפות הלידה יש איזונים, פיצויים ודרכים למצוא דרך לגשר על הפונקציות של היסוד החסר כדי לבטא את כל ארבע היסודות: חיים שיש בהם שמחה, יצירתיים ויצרניים, רגשיים ומנטליים. את הגורם המאזן אפשר למצוא במקומות הבאים:

בתים: אם למשל יש מחסור ביסוד המים אבל בתים 4, 8 או 12 מודגשים עם פלנטות, אז האדם יפתח את כל יכולות יסוד המים דרך יסוד אחר.

האופק והצירים יכולים הרבה פעמים לתת את היסוד החסר הנבנה כחלק מהאישיות.

פלנטה שדומה ליסוד החסר שמקבלת דומיננטיות. לדוגמא: במפה בלי הרבה אוויר, אוראנוס מקבל מקום חזק, או במפה שאין בה הרבה אדמה, שבתאי מקבל עוצמה, ועוד.

 

בכל מקרה כמעט כולם מרגישים שיש להם יסוד חסר והם מנסים לפצות עליו בדרכים רבות: הדרך האשונה במעלה היא על ידי בן או בת הזוג, אחד ההורים או אחד הילדים שיש להם את היסוד החסר מודגש, והם אלו שנותנים מענה לפונקציות של היסוד הזה. כמעט כולם מנסים להבין וללמוד את מה שהם מרגישים שחסר אצלם אם במודע או שלא במודע, הם מעריצים את אלו שיש להם את מה שנראה להם כחסר אצלם, מנסים להידמות אליהם וכך להשלים את עצמם.

עוד דבר שחשוב לזכור הוא שיש אלמנט אחד שהוא חזק יותר ובמקום לחפש איך להשלים את מה שחסר, אפשר להדגיש ולנצל את היתרונות שבאים עם חוזק ומיקוד של היסוד הדומיננטי.

עוד על היסודות במאמר ההמשך על האיכויות באסטרולוגיה

 

8 מחשבות על “היסודות באסטרולוגיה”

 1. אני בן מזל תאומים, אווירי טיפוסי מתאים לרוב התיאורים שכתבת על יסוד האוויר. בניתי מפה ואצלי מרקורי ושמש בתאומים- שתי כוכבים שמשפיעות השפעות של אוויר. ירח בקשת, שהוא המזל המקביל -מזל אחד שמשפיע השפעה של אש. נוגה בסרטן השפעה של מים. ומאדים בבתולה משפיע אדמה. אין שום יסוד שחסר אצלי, ועם זאת מה חסר מן היסודות, איזה יסוד יכול להשלים את הבעיות והחוסרים הגדולים בחיים שלי?

  הגב
  • יכול להיות שאין לך כאלה בעיות וחוסרים כמו שנראה לך? אל תשווה את עצמך למה שאתה רואה במדיה החברתית, ולמה שאנשים מספרים על עצמם.
   נסה לחשוב על כלל האוכלוסיה ועם קצת פרופרציה אולי תבין שבכל זאת יש לך לא מעט.

   הגב
 2. שבת שלום מעיין. מה דעתך על הגישה שגורמים מפצים עבור מחסור ביסוד מסוים יכולים רק להגביר את הרצון לבטא תכונות אופי שלו אבל תמיד במהות בנאדם עם מחסור ביסוד מסוים יישאר חסר כלים אמיתיים לתת ביטוי טבעי לאותן תכונות. למשל שגם אדם עם צמידות שמש מאדים בבית 1 ובמזל טלה , אם יש לו מחסור של נוכחות במזל אש, יישאר במהותו (בניגוד לאופני פעולה המבוטאים ע"י האיכויות) "חסר אש". אני יוצא מהנחה שלפני הסתכלות על גורמים מפצים בערך שישית מהאוכלוסייה תוגדר עבור כל אחד מהיסודות כלוקה במחסור או חולשה שלו במפה.

  הגב
  • הי אמיר,
   אחלה תגובה ולפי דעתי זה ותר משישית מהאוכלוסיה.
   איך נתייחס ל"מחסור" ביסוד מסויים? תלוי על מה מסתכלים חצי הכוס הריקה או המלאה. כשיש מחסור ביסוד מסויים, יש יותר מיסודות אחרים וזה מאפשר לאדם פוקוס על יסוד מסויים שלא היה קיים אם כולנו היינו "מאוזנים".
   הדוגמא שלך לא מדוייקת אדם עם שמש ומרס בטלה הוא אדם שיש לו המון אש (מספיק פלנטה אישית אחת ביסוד מסויים כדי שיהיה ממנו). אדם עם שמש ומרס בשור בבית 1 בלי אף פלנטה אחרת ביסוד אש, יהיה עם פחות אש מאחרים. ומה זה אומר? הוא לא מתלהב מהר, לא עושה יותר מדי רעש על ריק, ויכול להיות שחסרה לו כריזמה, לא מעניין אותו ספורט או נצחונות. באותו זמן הוא מעדיף דבריםם מוחשיים שאפשר לבנות אותם ולגעת בהם ולא מאמין לשטויות של המתלהבים, להבטחות ללא כיסוי וכו'.
   והמקרה הזה גם נותן לנו את ההבנה עד כמה כולנו מיוחדים, כי אולי אין לו יסוד אש אבל יש לו בית 1 חזק מאוד, ואז הוא מגיע אל האש דרך יסוד אחר בבית של אש.

   הגב
   • תודה רבה מעיין. ההנחה שלי הייתה התפלגות נורמלית של תכונות ובהתאם לכך דיברתי על מחסור או חולשה של כל יסוד אצל שישית מהאוכלוסייה. אבל אם בבדיקת נוכחות היסודות במפה את מתיחסת רק אל האופק ואל חמשת הכוכבים האישיים, ועוד כשהמיקומים של מרקורי ונוגה תלויים במיקום של השמש, אז אכן מדובר על שכיחות גדולה יותר של מחסור בכל יסוד.

    גם אם אפשר נניח להגיע ליסוד מסויים דרך יסוד אחר השאלה היא האם זה באמת מעלים את הקשיים של המחסור ביסוד מסויים והאם לא יהיו רגעי אמת שבהם המחסור כן יורגש ויהיה משמעותי כמו שגם קיומה של מעלית לא מונע תמיד מאדם המוגבל בהליכתו להיפגש במצבים בהם מוגבלותו היא בעלת משמעות.

    אדם עם מחסור באוויר ודגש על אדמה יכול להיות מוגן מפני חשיבה שהיא יותר מדי רגשית-סוביקטיבית לעומת שכלית-אוביקטיבית, אבל הדגש על אדמה לא יקנה הברקות או יכולות חשיבה מופשטת או יכולת לשפוט ללא משוא פנים. האם הדברים שנכתבו בפיסקה זו והקודמת משקפים פחות או יותר את דעתך על משמעות גורמי הפיצוי למחסור ביסוד מסויים?

    אני רואה את משמעות המחסור באש לא בהיעדר כושר מנהיגות – תכונה הקיימת אצל שישית עד חמישית מהאנשים ואין צורך שתתקיים אצל כולם אלא כמחסור במינימום מסויים של בטחון עצמי, יכולת לאופטימיות ונכונות לקחת סיכונים – תכונות אשר כל אדם עשוי להזדקק להן מפעם לפעם

    הגב
    • תודה אמיר, התגובה שלך מדהימה. אני חושבת שכל אחד ואחת מאיתנו חווה רגעים שבהם היסוד החסר, מרגיש ממש ממש חסר.

     הגב

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.